Ortaöğretim müdürlerinin eğitim felsefeleri ve yönetim anlayışları: Karma yöntem araştırması
Educational philosophies and management approaches of secondary school principals: A mixed method research
  1. Tez No: 948245
  2. Yazar: NİDA YASEMİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM AŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretimde görev alan okul müdürlerinin eğitim felsefelerini ve yönetim anlayışlarını incelemektir. Araştırma karma yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmada nicel aşama için tarama modeli ve nitel aşama için fenomenolojik araştırma modeli tercih edilmiştir. Çalışma grubunu 2023-2024 öğretim yılı içerisinde, İstanbul Anadolu Yakası'nda Ümraniye ve Ataşehir ilçelerinde resmi okullarda görev yapan 102 okul müdürü ve 13 ortaöğretim öğretmeni oluşturmuştur. Nicel ve nitel boyut için, okul müdürleri ve ortaöğretim öğretmenleri kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu araştırmada nicel verilerin toplanması amacıyla ortaöğretim okul müdürlerinin eğitim felsefelerini belirlemek için“Eğitimci ve Öğretmenlere Yönelik Sıfat Çiftlerine Dayalı Eğitim Felsefesi Belirleme Ölçeği”, nitel verilerin toplanması amacıyla da ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde frekans değerleri hesaplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan içerik analizine göre 'Yönetim Anlayışı', 'Okul Vizyonuna Bağlılık', ve 'Yönetim Faaliyetleri' olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul müdürlerinin en çok benimsedikleri eğitim felsefesi akımı“İlerlemeci”olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin çoğunlukla okul müdürlerini; demokratik, anlayışlı, iletişime açık ve öğrenci merkezli olarak tanımladıkları sonucu elde edilmiştir. Okul müdürlerinin genellikle okulun vizyonuna bağlı hareket ettiklerini, akademik ve resmî işler ile ilişki yönetimine öncelik verdikleri ifade edilmiştir. Ancak bazı öğretmen vi görüşleri, otoriter tutumlar, vizyona bağlılıkta zayıflık ve ihmal edilen alanlar gibi eleştirileri de dile getirmişlerdir. Bu durum, okul müdürlerinin yönetim anlayışında destekleyici unsurların öne çıktığını ancak uygulamada bazı alanlarda gelişime ihtiyaç olduğu yönünde sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the educational philosophies and management approaches of school principals working in secondary education. The study was conducted using a mixed-method approach. For the quantitative phase, a survey model was preferred, and for the qualitative phase, a phenomenological research model was chosen. The study group consisted of 102 school principals and 13 secondary school teachers working in public schools in the Ümraniye and Ataşehir districts of Istanbul's Anatolian side during the 2023-2024 academic year. For both the quantitative and qualitative dimensions, school principals and secondary school teachers were selected using a convenient sampling method. In this study, the“Educational Philosophy Determination Scale Based on Adjective Pairs for Educators and Teachers”was used to determine the educational philosophies of secondary school principals for the purpose of collecting quantitative data, and a semi-structured interview form was used to collect qualitative data by obtaining the opinions of secondary school teachers. Frequency values were calculated in the analysis of quantitative data. Content analysis was used to analyze the qualitative data. According to the content analysis, three main themes were identified:“Management Approach,”“Commitment to the School Vision,”and“Management Activities.”According to the research results, the educational philosophy most embraced by school principals was determined to be“Progressive.”It was found that teachers mostly described school principals as democratic, understanding, open to communication, viii and student-centered. It was stated that school principals generally act in accordance with the school's vision and prioritize academic and official matters and relationship management. However, some teachers' opinions also raised criticisms such as authoritarian attitudes, weakness in commitment to the vision, and neglected areas. This situation led to the conclusion that supportive elements are prominent in school principals' management approach, but there is a need for improvement in some areas in practice.