The Accurate measurements of small volumes for static expansion system
Statik genleşme sisteminde kullanılacak olan küçük hacimlerin hassas ölçümleri
  1. Tez No: 100626
  2. Yazar: ALPER ELKATMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ GEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
STATİK GENLEŞME SİSTEMİNDE KULLANILACAK OLAN KÜÇÜK HACİMLERİN HASSAS ÖLÇÜMLERİ ÖZET Giriş bölümünde, UME'de bu yıl içerisinde kurulacak olan birincil vakum sisteminin çalışma prensibinden kısaca bahsedilmiştir. Aynca, küçük hacimlerin belirleneceği deneyin amacı açıklanmıştır. Kullanacağımız metodun yanısıra, küçük hacimleri belirleyebileceğimiz diğer bazı metotlar bu bölümde verilmiştir. Giriş bölümünün ikinci kısmında, metroloji ile ilgili bazı gerekli tanımlamalar sunulmuştur. İkinci ünitede, ilk bölüm olarak vakum ölçerlerin kalibrasyonu konusu seçilmiştir. Aym bölümde, kalibrasyon zinciri şeması ile birlikte birincil vakum standardının kurulmasımn gerekliliği konusunda bilgiler verilmiştir. UME'de gerçekleştirilen vakum ölçer kalibrasyonu faaliyetinden kısaca bahsedilmiştir. Ünitenin ikinci kısmı, birincil vakum ölçümleri için gerçekleştirilen statik ve dinamik metotlarının tanıtılması ile başlar. UME'de kurulacak olan birincil vakum standardının temelini oluşturan statik genleşme prensibi detaylı olarak anlatılmıştır. Takip eden bölümde, başlangıç basınç ölçümü ve hacim oram hesabı anlatılmıştır. Hacim oranı hesabının önemi, UME tarafından kullanılan gaz genleşme tekniğinin içerildiği iki yöntemin sunulmasıyla vurgulanmıştır. Statik genleşme sisteminde oluşturulan basınç üzerinde etkili olan faktörler, belirsizlik kaynaklan olarak verilmiştir. Statik sisteminin farklı teknikleri için alınmış olan belirsizlik değerlerini veren bir grafik ile, çeşitli metroloji laboratuvarlarmda kullanılan statik genleşme sistemlerine ait belirsizlik değerleri örnek olarak sunulmuştur. Üçüncü ünitede, gazın genleşmesi prensibine dayalı çalışan, küçük hacimlerin hassas ölçülmesinde kullanılan sistem ve çalışma prensibi anlatılmıştır. Aynca, sisteme ve sistemde kullanılan pistona ait şemalar bu bölümde verilmiştir. Son ünitede, küçük hacimlerin gaz genleşme prensibine göre nasıl belirlendiği anlatılmış ve Tablo 4.1'de sonuçlan etkileyen tüm belirsizlik kaynaklan verilmiştir. UME Boyutsal Laboratuvan'nda gerçekleştirlen form ve çap ölçümleri sonucunda elde edilen verilere göre düzenlenmiş olan, yerdeğiştirme değerleriyle pistonun yançap değerlerinin değişim grafiği sunulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada ne yapılmak istendiği ve gelecekte ne şekilde kullanılacağı anlatılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
THE ACCURATE MEASUREMENTS OF SMALL VOLUMES FOR STATIC EXPANSION SYSTEM SUMMARY In the first unit, the primary vacuum system that will be established at UME in a year and its working principle are mentioned shortly, and the aim of the experiment, by which small volumes can be determined, is expressed. The other methods by means of which we are able to determine small volumes are given in this section, as well as what method we used. In addition to this, some necessary definitions relevant to metrology are given as a second part of the first unit. In the second unit, calibration of vacuum gauge was chosen as a first part. In this section, the necessity of establishing a primary vacuum standard is given with the schematic of a calibration chain. Moreover, the vacuum gauge calibration facility at UME is explained. The second part of the unit begins with the definitions of static and dynamic method, which are performed for primary vacuum measurements. The static expansion method which will be the base of the primary vacuum system at UME is expressed deeply. Initial pressure measurements and determination of volume ratio are explained in the following section. The importance of determination of volume ratio was tried to expressed by giving two methods including the gas expansion technique that has being used by our side. In the following of the same unit, some factors which can affect the calculation of the generated pressure in an static expansion calibration system are given as sources of uncertainty. A plot taken for different techniques of the static method is given with ten example. Furthermore, uncertainty values for some static expansion systems used in various metrological laboratories are given on another plot as well. In the third unit, the description of the system for accurate measurements of small volumes and its working principle, that is the system operation prosedüre, are expressed. The schematic of the system and the piston, by which the volume is determined, can be found in this unit. In the last unit, how the small volume was determined by gas expansion method is explained. All uncertainty sources affecting the result are given in the Table 4.1. In addition, the graphic of the dependence of the radius changes of the piston on displacement obtained from the measurements of form and radius measurements can be seen in this unit. Consequently, the conclusion of this study, that means what was performed and what can be done in future by using this facility, is expressed. vn