Konjenital akciğer anomalisi nedeni ile opere olan hastaların post-op uzun dönemde solunum fonksiyon testleri ile değerlendirilmesi
Evaluating the lung functions of patients who underwent lobectomy for congenital lung malformations in long term follow up
  1. Tez No: 529592
  2. Yazar: ALİCAN DİNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TANER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Konjenital akciğer anomalileri nadir görülen, bozuk morfolojili hava yollarından oluşan heterojen bir grup hastalıktır. Klinikte, respiratuar distres ve tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonları şeklinde bulgu verir. konjenital akciğer anomalilerinin kesin tedavisi lezyonun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Solunum fonksiyon testleri, akciğer hacim ve fonksiyonlarının ölçülmesi, hastalık tanı ve derecelendirilmesi ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılan objektif testlerdir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, konjenital akciğer anomalisi nedeni ile cerrahi operasyon geçiren hastalarda, post-op solunum fonksiyon testleri ile akciğer hacim ve fonksiyonlarının durumunu değerlendirmeyi amaçladık. Kliniğimizden takipli 16 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, fizik muayene bulguları, transkutanoz oksijen saturasyonu, spirometri ve LCI yöntemi ile akciğer solunum fonksiyonları değerlendirilerek kaydedildi ve normal referans değerler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 16 hastanın 9'u (%56.2) erkek, 7'si (%43.8) kadın, ortalama yaş 11.9 ±5.4 yıl olup hastaların operasyon anındaki ortanca yaş 14 (min:1, maks 168), ortalama post-op takip süresi 80.06 + 31 aydı. Lezyonların %53.9'u solda lokalizeydi. %73.3'ü konjenital pulmoner havayolu malformasyonu, %13.3'ü bronkojenik kist, %6.6'sı bronkopulmoner sekestrasyon ve %6.6'sı konjenital lobar amfizemdi. Hastaların %68.8'i pre-op semptomatik olup en sık semptom tekrarlayan ASYE'idi. Hastaların hepsinde transkutan SPO %95'in üzerindeydi. Spirometrik incelemede ortalama %FEV1 86,25 +16,88 olup anlamlı spirometrik bozukluk saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital lung malformations are rare, heterogeneous group of disorders that consist of abnormal lung development. Affected patients may display respiratory distress or recurrent lower respiratory tract infections. Surgical resection is the definitive treatment for these lesions. Pulmonary function tests are objective tests that are used for detecting and evaluating the presence of lung diseases and assessment of lung volumes and functions. Objective and Method: Our objective was to evaluate the lung functions of patients who underwent lobectomy for congenital lung malformations in long term follow-up by using Spirometry and Lung Clearance Index. 16 patients who previously had lobectomies for congenital lung malformations were included in our study. All patients evaluated by their demographic data, physical examination findings, transcutaneous oxygen saturations and pulmonary function tests. Spirometric and LCI measurements performed in all patients and compared to normal reference values. Findings: Of these 16 patients, 9 (56.2%) were boys and 7 (43.8%) were girls, mean age was 11.9 ±5.4 years. Median age at the time of operation was 14 months (min:1, max 168) and mean post-op follow-up duration was 80.06 + 31 months. 53.9% of these lesions was on the left lung. 73.3% of patients had congenital pulmonary lung malformations, 13.3% had bronchogenic cyst, 6.6% had bronchopulmonary sequestration and 6.6% had congenital lobar emphysema. 68.8% of the patients waere pre-op symptomatic and the most frequent symptom was recurring lower respiratory tract infections. All patients' transcutaneous SPO rates were over 95%. Of the pulmonary function measurements, mean FEV1 percentage was 86,25 +16,88 and spirometrically, no statistically significant differences were detected.