Küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı yatırımlar ve Kirlilik Sığınağı Hipotezi: Kırılgan Beşli örneği
Foreign direct investments and the Pollution Haven Hypothesis in the globalization process: The Fragile Five example
  1. Tez No: 1006261
  2. Yazar: İNAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANDIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme süreciyle birlikte artışı hızlanan doğrudan yabancı yatırımların (DYY); özellikle üçüncü dünyanın düşük veya orta gelir düzeyine sahip, sanayileşme sürecinin henüz devam ettiği ve geri kalmış ekonomilerine karşılık gelen Küresel Güney ülkelerine yöneldiği görülmektedir. Söz konusu ülkelerin bazılarının sahip olduğu eski sömürge ve manda yönetimi geçmişi, bu ekonomilerin kirletici sanayiler için birer kirlilik sığınağına dönüşme riskiyle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Bu bağlamda Kirlilik Sığınağı Hipotezi, doğrudan yabancı yatırımlarla karbon salınımı arasındaki ilişkiyi inceleyen ve literatürde kapsamlı bir biçimde tartışılan güncel bir yaklaşımdır. Bu çalışmada Kirlilik Sığınağı Hipotezi'nin mahiyeti ve kapsamı detaylı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın amacı, 1990-2021 dönemi için küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı yatırımların Kırılgan Beşli ülkelere (Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye) yönelmesinin çevresel etkilerini, Kirlilik Sığınağı Hipotezi çerçevesinde incelemektir. 1990-2021 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak yapılan analizde, yatay kesit bağımlılığını ve heterojenliği dikkate alan ikinci nesil panel veri analizi yöntemlerinden Ortak Korelasyonlu Etkiler Ortalama Grup (CCEMG) ve Genişletilmiş Ortalama Grup (AMG) tahmincileri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Kırılgan Beşli ülkelerde ekonometrik analize konu olan dönem için yurt dışından gelen doğrudan yabancı yatırımların karbon salınımında artışa neden olduğunu ve böylece Kirlilik Sığınağı Hipotezi'nin geçerli olduğunu desteklemektedir. Sonuçlar, gelişmekte olan ülkelerde yatırım çekme stratejilerinin çevresel sürdürülebilirlik ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Tez, literatüre hem Kırılgan Beşli özelinde bir karşılaştırmalı analiz sunarak katkı sağlamakta hem de çevre politikalarının küresel sermaye hareketleri bağlamında yeniden düşünülmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has led to a rapid increase in foreign direct investment (FDI), with capital flows primarily directed toward countries in the Global South. These countries are typically low- or middle-income, less developed economies that continue to undergo industrialization. The historical legacy of colonial and mandate regimes in some of these nations has heightened their vulnerability to becoming pollution havens for environmentally harmful industries. The Pollution Haven Hypothesis, a widely discussed contemporary framework, explores the relationship between foreign direct investment and carbon emissions. This dissertation offers a comprehensive analysis of the nature and scope of the Pollution Haven Hypothesis. This study examines the environmental impacts of foreign direct investment inflows to the Fragile Five countries (Brazil, India, Indonesia, South Africa, and Turkey) from 1990 to 2021 within the framework of the Pollution Haven Hypothesis. The analysis uses annual data and applies second-generation panel-data estimation techniques that address cross-sectional dependence and heterogeneity, specifically the Common Correlated Effects Mean Group (CCEMG) and Augmented Mean Group (AMG) estimators. The empirical results demonstrate that foreign direct investment inflows have contributed to increased carbon emissions in the Fragile Five countries during the study period, thereby supporting the Pollution Haven Hypothesis. The findings indicate that policies designed to attract investment in developing countries must be evaluated alongside environmental sustainability objectives. This dissertation contributes to the literature by offering a comparative analysis of the Fragile Five countries and underscores the need to reassess environmental policies in the context of global capital movements.