İç akışların sayısal modellemesi
Numerical simulation of internal flows
  1. Tez No: 100629
  2. Yazar: BARIŞ GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR KIRKKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İÇ AKIŞLARIN SAYISAL MODELLENMESİ ÖZET Bu çalışmada, çeşitli geometriler içindeki sürtünmesiz akışı çözen bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Bilgisayar kodunun algoritması kartezyen koordinat sisteminde daimi olmayan sıkıştırılabilir akış için yazılmış iki boyutlu Euler denklemlerinin ayrı klaştırı İması göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Korunumlu formdaki süreklilik, momentum ve enerji denklemleri, akışın geometrik ve fiziksel karakteristik büyüklükleri kullanılarak boyutsuzlaştırılmış ve Runge-Kutta zaman adımı yöntemi kullanılarak sonlu hacimler yöntemi ile sayısal olarak çözülmüşlerdir. Sonlu hacimler yaklaşımı integral formda yazılan korunum denklemlerinin sayısal ifadesine dayanır: - jjWdQ+
Özet (Çeviri)
NUMERICAL SIMULATION OF INTERNAL FLOWS SUMMARY In this study, a computer code which can analyse inviscid flows inside arbitrary geometries is developed. The algorithm of the computer code is based on the discretization of the two dimensional Euler equations for unsteady compressible flows in the cartesian coordinate system. Continuity, momentum and energy equations in conservative form are non- dimensionalized using the characteristic geometrical and physical magnitudes of the flow and numerically solved by finite volume methods using Runge-Kutta time- stepping schemes. The finite volume approach is based on a numerical representation of the conservative equations written in an integral form: 8 ff WdQ+ |F-nds = 0 dt Qj j oQy The discrete form of above equation is written as hU 'd ^ -W.. dt IJ + Qij=0 where Qj j represents the net flux out of a cell. Two finite volume methods, cell centered scheme in which the flow variables are associated with the center of a cell in the computational mesh and a cell vertex scheme where the flow quantities are ascribed to the corners of a cell are employed for spatial discretization of Euler equations. Central differencing is used for solving the Euler equations in these schemes. Because of the character of the central discretization, dissipative terms are added to the discrete form of the Euler equations. In order to preserve the conservative form of the scheme the artificial dissipation terms are introduced by adding dissipative fluxes to the integral form of the Euler equations. \i f d ^ - W,, + Qij-Du=0 The dissipative operator Duis defined by Ds i = d. i. - d. i. + d.. i - d,. ! '.J 1+J.j I-J.J I.J+J ı,]-l XIThe principal requirements in the design of the dissipative terms are that they must be large enough for a satisfactory convergence rate and yet sufficiently small that accuracy is not compromised. Time discretization of the unsteady Euler equations is done by using the four step Runge-Kutta time stepping scheme. wft) = Wjni W(i) = W(o)_Atp(o) ".J v ',J 4 '.J w.(?) = w.