Gençlik merkezine üye olan gençlerin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Examining the social media addiction levels of young people who are youth center members
- Tez No: 1006290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BERKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, gençlik merkezine üye olan gençlerin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin incelenmesidir. Materyal ve metot: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Malatya'daki gençlik merkezlerine üye olan 14-29 yaş aralığındaki 37272 genç oluştururken, araştırmanın evreni power analizi sonucuna göre 381 genç oluşturmaktadır. Araştırma verileri kişisel bilgiler formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Gençlik Merkezleri Beklenti Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde istatistiksel veri analiz programı kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki anlamlılık analizlerinde t Testi ve Anova testi uygulanırken, sosyal medya bağımlılığı ve gençlik merkezi beklentileri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde korelasyon analizi yapılmış, anlamlılık düzeyi p = 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Araştırmada gençlerin sosyal medyada daha uzun süre geçirme ve diğer insanlarla kurulan iletişimin sosyal medya üzerinden yürütülme düşüncelerinde cinsiyet, yaş, sosyal medyayı günlük kullanma süresi, gençlik merkezine üye olma süresi değişkenlerinin, Gençlik merkezinden beklenti düzeyinde sosyal medyayı kullanma ve gençlik merkezine üye olma süresi etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: Araştırma sonucunda; kadınların, 22-25 yaşları arasında olanların, sosyal medyada daha uzun süre geçirenlerin, gençlik merkezine üye olma süresi kısa olanların sosyal medyada geçirmek istedikleri süre ve iletişimi sosyal medya üzerinden kurma düzeyinin daha yüksek olduğu, sosyal medyayı kullanma süresinin artmasının gençlik merkezinden beklenti düzeyini düşürdüğü, gençlik merkezine üye olma süresinin yükselmesinin ise beklentileri arttırdığı belirlenmiştir. gençlik merkezlerinden beklentilerin artması ile gençlerin sosyal medyada kalma sürelerini azalma, iletişimlerini sosyal medya üzerinden yürütme eğilimi çerisinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research is to examine the social media addiction levels of young people who are members of the youth center. Material and Method: The study employed a correlational screening model, a quantitative research method. The study population consisted of 37272 young people aged 14-29 who were members of youth centers in Malatya, and the study population consisted of 381 young people based on the power analysis. Data were collected using a personal information form, the Social Media Addiction Scale, and the Youth Center Expectations Scale. Statistical data analysis software was used to analyze the data. T-tests and ANOVA tests were used to analyze the significance of dependent and independent variables, while correlation analysis was conducted to determine the relationship between social media addiction and youth center expectations, with a significance level of p = 0.05. Results: In the study, it was found that the variables of gender, age, daily use of social media, duration of youth center membership are effective in the young people's thoughts of spending longer time on social media and conducting communication with other people through social media. The level of expectation from the youth center is affected by the duration of social media use and youth center membership. Conclusion: The research found that women, those between the ages of 22 and 25, those who spend more time on social media, and those with shorter youth center memberships are more likely to spend more time on social media and engage in social media communication. Increasing social media usage reduces expectations from youth centers, while increasing youth center membership increases expectations. It was concluded that with increasing expectations from youth centers, young people tend to decrease their social media time and communicate through social media.