A conversation-analytic investigation of the AI-mediated interaction in the EFL context
Yabancı dil olarak İngilizce bağlamında yapay zeka aracılığıyla oluşturulan etkileşimin konuşma çözümlemesi yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 1006300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sınıf içi etkileşim, öğretmenler ve öğrenciler tarafından anlamın birlikte inşa edilmesiyle öğrenme fırsatları oluşturduğundan dil ediniminde çok önemli bir role sahiptir. Geleneksel sınıfların ötesinde, yapay zekâ teknolojisindeki son gelişmeler, dil öğrenimindeki etkileşimi değiştirerek bireyselleştirilmiş, etkileşimi teşvik eden ve ilgi çekici uygulamalar sağlamıştır. Alan yazınında artan ilgiye rağmen, özellikle konuşma çözümlemesi (KÇ) yöntemiyle yapay zekâ aracılı etkileşim henüz tam olarak incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, alan yazınındaki boşluğu doldurarak, bir konuşma yapay zekâ aracının (ChatGPT-4o) sınıf içi etkileşimsel yetisini, konuşma çözümlemesi yaklaşımını benimseyerek, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenci-yapay zekâ etkileşimlerinde incelemektir. Buna göre, Öğretmen Konuşmasının Öz-Değerlendirmesi çerçevesine dayalı yapıcı hizalama analizi, yapay zekâ aracılı etkileşimin pedagojik hedeflerin ve etkileşimsel özelliklerin kullanımını ne ölçüde gösterdiğine dair fikir vermektedir. Bu çalışmada, yabancı dil olarak İngilizce bağlamında bir hazırlık okulunu tamamlamış 23 İngilizce B2 seviyesindeki öğrenci, ChatGPT-4o ile yaklaşık 15 dakika süren ikili etkileşimde yer almıştır. Altı saatlik ses kayıtları KÇ transkripsiyon sistemi kullanılarak yazıya dökülmüş ve etkileşim kesitleri koleksiyonu oluşturulmuştur. Çalışmanın bulguları, yapay zekâ aracılı etkileşimin hem mod uyumlu hem de mod uyumsuz etkileşime yol açtığını göstermektedir. Yapıcı hizalamanın sağlanması, sınıf içi modlara göre değişiklik göstermiştir: örneğin, doğrudan düzeltmenin ve açıklama taleplerinin kullanımı Beceriler ve Sistemler (Skills and Systems) modunda yapıcı hizalamayı desteklerken, ChatGPT-4o'nun biçime odaklı geri bildirimleri ve uzatılmış öğretmen konuşmaları Sınıf Bağlamı (Classroom Context) modunda uyumsuzluk göstermiştir. Ayrıca, yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğrenen öğrenci-yapay zekâ etkileşimini biçimlendiren etkileşimsel faktörler belirlenmiştir; bunlar arasında belirli teknolojik kısıtlamalar ve yapay zekâ aracının etkileşimsel mekanizması ve kaynakları yer almaktadır. Genel olarak, bu çalışma, yapıcı uyum gerçekleştiğinde konuşma tabanlı yapay zekâ araçlarının dil öğrenimi için potansiyel taşıdığını öne sürmektedir. Bu çalışma, aynı zamanda, KÇ tabanlı araştırmalara katkıda bulunmakla birlikte dil öğreniminde yapay zekâ aracılı etkileşimin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Classroom interaction plays a crucial role in language acquisition, as it creates learning opportunities through the co-construction of meaning by teachers and learners. Beyond traditional classrooms, the latest advancements in AI technology have revolutionized interaction for language learning, providing individualized, interactive, and engaging practices. Despite the increasing attention in the literature, AI-mediated interaction has yet to be fully explored, particularly through a conversation analytic (CA) perspective. Therefore, to fill this research gap, the main purpose of the current study is to examine English as a Foreign Language (EFL) learner-AI interactions, regarding classroom interactional competence (CIC) of a conversational AI tool (ChatGPT-4o), by adopting a CA approach. Accordingly, the analysis of constructive alignment based on the Self-Evaluation of Teacher Talk (SETT) framework provides insight into the extent to which AI-mediated interaction demonstrates the use of pedagogic goals and interactional features. In this study, 23 B2-level students who completed a preparatory school in the EFL context participated in dyadic interaction with ChatGPT-4o, lasting approximately 15 minutes. Six hours of audio recordings were transcribed using the CA transcription system, and the collection of extracts was created. The study's findings show that AI-mediated interaction gave rise to both mode-convergent and divergent situations. The achievement of constructive alignment varied across classroom modes: for instance, the use of direct-repair and clarification requests supported constructive alignment in Skills and Systems mode, whereas ChatGPT-4o's use of form-focused feedback and extended teacher turns demonstrated misalignment in Classroom Context mode. Additionally, interactional factors that influence EFL learner-AI interaction were identified, including certain technological constraints and the interactional organization and resources of the AI tool. Overall, this study suggests that conversational AI tools hold potential for language learning when constructive alignment occurs. This study also contributes to CA-informed research and advances understanding of AI-mediated interaction in language learning.