Ergene havzası yeraltı sularının kimyasal analizi
- Tez No: 29502
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
-47- ÖZET Bu çalışma, Trakya Bölgesi, Ergene Havzası'nın kuzey ve orta kısımlarında yeraltı sularının kimyasal kirlenme açısından incelemesi yapılmıştır. Yeraltı sularının örnekleri D. S. i. tarafından açılmış olan kuyulardan alınmıştır. Yeraltı sularında yapılan analizlerde kalsiyum, magnezyum ve toplam sertlik E.D.T.A. ile tayin edilmiştir; sodyum, potasyum Rama Photometre ile, mangan ve nitrat Kolorimetre metoduyla; demir kalitatif olarak tayin edilmiştir; nitrit ve amonyak Spektro Fotometre ile; klor, karbonat, bikarbonat ve organik madde Volumetrik analiz ile tayin edilmiştir. Yapılan analizlerin sonuçları ulusal ve uluslararası normalarla karşılaştırılmış ve Çerkezköy, Çorlu ve Kapıkule'de bulunan bir kaç kuyu dışında kuyu sularının kimyasal açıdan henüz kirlenmemiş olduğu belirlenmiştir. Yoğun sanayi tesislerinin bulunduğu Kapıkule (Edirne), Çerkezköy ve Çorlu Bölgesinde yeraltı sularında kirlenmenin görülmesi son derece endişe verici olup, bu konuda gerekli önlemlerin alınması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, chemical composition of the ground water samples, of northern parts of Ergene region of Trakya is investigated. Ground water samples are taken from the wells drilled by Turkish Water Autority (D.S.İ) in the region. Analiysis of calcium and magnesium and total hardness by E.D.T.A.; sodium, potasium, by Flame Photometre; manganesse and nitrate by the method of Calorimetre; Ferro was determineted as calitatif nitrate and ammoniac by Spektro Photometre; clour, carbonate, bicarbonate was determined by Volumetric analysis.' Results of the analysis ar componed with national and internationalstandards and most of the samples were found unpolluted from chemical point of wiew. I some wells from Kapıkule (Edirne) and Çorlu, Çerkezköy, chemical pollution is detected. This result is considered alarming and all the efforts for reducing the pollution of the underground waters are storngly advised.