Adıyaman Merkez ilçesinin monokotiledon geofit florası
Monocotyledon geophite flora of Adıyaman central district
- Tez No: 1006315
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Adıyaman Merkez İlçe sınırlarında yayılış gösteren monokotil geofit taksonların tespiti amacıyla yapılmıştır. Arazi çalışmaları 2020 ve 2025 yılları arasında farklı mevsimlerde gerçekleştirilmiş, toplanan bitki örneklerinin teşhisi güncel flora kitapları ve uzman görüşleri doğrultusunda yapılmıştır. Çalışma sonunda 63 tanesi arazi çalışmalarıyla 16 tanesi ise literatürden olmak üzere toplam 9 familyaya ait 27 cins ve 79 takson tespit edilmiştir. Taksonların familyalara göre dağılımı; Asparagaceae (22 takson), Amaryllidaceae ve Iridaceae (14 takson), Liliaceae (12 takson), Orchidaceae (7 takson), Colchicaceae (4 takson), Araceae (3 takson), Xanthorrhoeaceae (2 takson) ve Ixioliriaceae (1 takson) şeklindedir. 18 takson (%22,7) endemiktir. Taksonların IUCN teklike kategorilerine göre dağılmı; 4 takson LC, 75 takson NE kategorisindedir. BERN sözleşmesine göre nesli tehlike arz eden takson bulunmamakla birlikte CITES uluslararası ticaret konvansiyonuna göre 9 taksonun Liste II'de yer aldığı görülmüştür. Bellevalia malatyaensis Uzunh. & H.Duman ve Scilla bilgineri Yıldırım taksonları, tip örneklerinden sonra ilk defa bu çalışmada kayıt altına alınmıştır. Çalışma alanının topoğrafik çeşitliliği, iklimsel özellikleri ve farklı habitat tiplerini barındırması, ilçedeki geofit çeşitliliğinin oluşmasında etkili olduğu fikrini vermiştir. Bu çalışma bölgede ve Adıyaman'da gelecekte yapılacak olan benzer çalışmalara destek verecek olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify monocotyledonous geophytic taxa distributed within the boundaries of Adıyaman Central District. Fieldwork was carried out during different seasons between 2020 and 2025, and the identification of collected plant specimens was performed in accordance with current flora books and expert opinions. At the end of the study, a total of 79 taxa belonging to 27 genera and 9 families were identified: 63 from field studies and 16 from the literature. The distribution of taxa by family is as follows: Asparagaceae (22 taxa), Amaryllidaceae and Iridaceae (14 taxa), Liliaceae (12 taxa), Orchidaceae (7 taxa), Colchicaceae (4 taxa), Araceae (3 taxa), Xanthorrhoeaceae (2 taxa) and Ixioliriaceae (1 taxon). Eighteen taxa (22,7%) are endemic. The distribution of taxa according to IUCN threat categories is as follows: 4 taxa are LC and 75 taxa are NE. Although there are no taxa threatened with extinction according to the BERN Convention, 9 taxa are listed in Appendix II of the CITES international trade convention. The taxa Bellevalia malatyaensis Uzunh. & H.Duman and Scilla bilgineri Yıldırım were recorded for the first time in this study after the type specimens. The topographic diversity, climatic characteristics, and different habitat types of the study area suggest that they have contributed to the geophyte diversity in the district. This study is essential as it will support similar studies to be conducted in the region and in Adıyaman in the future.