Ekonomik ve politik duyuruların Türkiye'de finansal varlık fiyatları ve döviz üzerindeki etkisi: Olay analizi çalışması
An analysis about the impact of economic and political events on financial assets prices and foreign currency rates in Turkey: An event study
- Tez No: 1006338
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde dakikalık, saatlik ve günlük getiriler kullanılarak 2015-2020 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen ekonomik ve politik duyuruların hisse senetleri ve USD/TRY kuru üzerindeki etkisi incelenmiştir. Olay çalışması metodunun kullanıldığı bu çalışmada, önce firmaların üçer ayda bir gerçekleştirdiği kar açıklamalarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi ölçülmüştür. 30 adet hisse senedi için 20 dönemi içeren kar açıklamaları, piyasa beklentisinin üstünde, altında veya beklentiye paralel gerçekleşip gerçekleşmemesine göre 3 sınıfa ayrılmış, toplam 600 adet duyuru üç grupta kümelenmiş ve bu kümelerin haberin niteliğine göre ne şekilde tepki verdiği test edilmiştir. Daha sonra USD/TRY kurunun sırasıyla ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisi, TCMB politika faizi karaları ve beklenmedik şekilde gelişen politik ve güncel olaylara verdiği tepki gün içi veri kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmada üç farklı model kullanılmıştır: sabit getiri modeli, piyasa modeli ve Rank-ARMA(1,1) modeli. Gerçekleştirilen ampirik araştırmanın sonuçları hisse senetlerinin firmaların dönemsel kar açıklamalarına beklenen doğrultuda tepki gösterdiğini ve piyasa etkinliğini işaret etmektedir. Sabit getiri modeli ve piyasa modeli kullanıldığında yeni bilginin fiyatlara dakikalar içerisinde yansıdığı gözlemlense de, Rank-ARMA(1,1) modeli kullanıldığında fiyatlardaki düzeltmenin gün içerisinde devam ettiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Tarım dışı istihdam açıklamaları, TCMB kararları ve politik duyurular ile ilgili yapılan incelemelerde de benzer bulgular elde edilmiştir. Bu tezde elde ettiğimiz bir diğer sonuç ise piyasanın firma kar açıklamalarına beklentiy i aşma veya beklentinin altında kalma oranına göre hassasiyet gösterdiğidir. Yani piyasa kar açıklamalarına sadece beklentiyi aşması veya beklentinin altına kalmasına göre değil, beklentiyi ne kadar aştığı veya altında kaldığına göre de tepki göstermektedir. Gün sonu kapanış verileri ile yapılan analiz hisse senetlerini ilgilendiren yeni bilginin fiyatlara açıklama sonrası ilk gün itibariyle yansıdığını göstermektedir. Dakikalık veri kullanıldığında ise sabit getiri modeli ve piyasa modeli için yeni bilginin ilk dakikalar itibariyle fiyatlara yansıdığı, parametrik olmayan Rank-Arma(1,1) modeli için ise ilk 20 dakika itibariyle düzeltme hareketinin devam ettiği bulgusu elde edilmiştir. Dakikalık veri kullanılarak USD/TRY kuru üzerinde ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, TCMB politika faiz kararları ve Türkiye'yi ilgilendiren politik ve ani gelişen olayların etkisinin incelendiği bölümde ise yine piyasanın olaylara beklenen doğrultuda tepki verdiği ortaya konulmuştur. Aynı zamanda sabit getiri ve piyasa modeli ile elde edilen bulgular açıklamadan hemen sonra kur üzerindeki fiyatlamanın gerçekleştiğini gösterirken, Rank-ARMA(1,1) modelinden elde edilen bulgular fiyat düzeltme hareketinin gün içerisinde devam ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of economic and political announcements using daily and intraday returns on Turkish stocks and USD/TRY exchange rate between the years 2015-2020. Using event study methodology, at first the influence of quarterly profit announcements of companies on stock returns are examined. The profit announcements of 30 companies for 20 periods are classified according to whether they are in line with expectations, beating expectations or below expectations of the market. These 600 announcements are clustered in these 3 categories and the way these clusters reacted to the new information are tested. Then the response of USD/TRY exchange rate to non-farm pay roll data, Central Bank of The Republic of Türkiye policy rate decisions and unexpectedly actualized political and current events are being investigated using intraday data. In this research, three different models were used: constant mean return model, market model and Rank-ARMA(1,1) model. The results of the empirical research show that stocks react to the periodic announcements in the expected direction, which indicates market efficiency. With constant return model and market model the new information seems to be absorbed on the share prices within minutes, however Rank-ARMA(1,1) model demonstrates that the adjustment of prices to new information continues during the day. Similar findings obtained in the examinations of non-farm pay roll announcements, Central Bank of Republic of Türkiye policy rate decisions and political announcements. Another finding of this research is the sensitivity of Turkish market according to the rate that exceeds the expectations or fall below the expectations. In other words, markets react to the new information according to how much it exceeds or fall below the expectations. In our study with daily closing prices, we found that new information is being absorbed in the first working day after the announcement. While using the high frequency intraday data we found that for constant mean return model and market model the new information is being absorbed within first minutes after the announcement, however Rank-ARMA(1,1) model indicates that the adjustment of prices continues during the day. In the section where the impact of USA Non-Farm Payroll data, Central Bank of The Republic of Türkiye policy rate decisions and unexpectedly actualized political and current events was analysed reveals that markets react to the events in the expected direction. On the other hand, the findings obtained using constant mean return model, and market model show that pricing of USD/TRY rate takes place immediately after the announcement, while Rank-ARMA(1,1) model reveals that price correction movement continues throughout the day.