Karbon vergisinin yönlendirici niteliği
Directive nature of carbon tax
- Tez No: 1006337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜMÜŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
20. Yüzyılın başlangıcına kadar salt kamu harcamalarını karşılamanın anayasal bir dayanağı ve yolu olarak görülen vergi kavramı, hak ve ödev tanımının karşılıklı bir etkileşime dayandığının fark edildiği modern devlet sisteminin gelişmesi ile birlikte buyur edici niteliğini korumak ile beraber; yönlendirici bir özelliğe de sahip olmuştur. Bu kapsamda, modern dönemde, vergiyi doğuran olay ve vergi matrahlarında yaşanan değişimlerle birlikte vergi uyumunun arttırılması hedeflenmiş; mükellef davranışlarını etkileyerek kamu harcamalarına neden olan unsurların ortadan kaldırılması adına yönlendirici vergiler uygulamaya alınmıştır. Bununla birlikte sınırlı kaynakların korunmasının ve sürdürülebilir hale getirilmesinin ekonomik gelişmenin devamının ön şartı olduğu tespit edilmiş; kaynakların aşırı tüketiminin gerek ekonomiye gerekse de doğaya ve insan hayatına zarar verdiği fark edilmiştir. Bu doğrultuda, ulusal ve uluslararası alanda pek çok konvansiyon yürürlüğe girmiş; ikili ve çok taraflı birçok sözleşme akdolunarak iklim değişikliğinin ve kaynakların aşırı tüketiminin önüne geçilmesi, ekonomik gelişmenin devamı hedeflenmiştir. Bu kapsamda, 20. yüzyılın son çeyreği itibariyle hayati bir önemi haiz olduğu fark edilen Karbon Vergisi, günümüzde de ehemmiyetini korumaktadır. Her ne kadar küresel anlamda Karbon Vergisi üzerinde bir konsensüs oluşmamışsa da gün geçtikçe söz konusu verginin yürürlüğe girdiği ülke sayısı da artmaktadır. İşbu tezin amacı maliye teorisi uyarınca bir Pigou vergisi niteliğini haiz olduğu iddia edilen Karbon Vergisi fenomeni hakkındaki temel kavram ve ilkeleri açıklayarak tanımı hususunda bir öneride bulunmak; karşılaştırmalı hukuk sistemlerinde yaklaşık otuz yıllık serüveni boyunca vergi hukuku dünyasındaki niteliksel ve niceliksel etkilerini inceleyerek yönlendirici bir vasfa sahip olup olmadığı hususunda bir görüş bildirmektir.
Özet (Çeviri)
Until the beginning of the 20th century, the concept of tax, which was just seen as a constitutional basis and way of covering public expenditures, while being mandatory gained a guiding characeristics with the development of the modern state system which realized that the definition of right and duties is based on mutual interaction. In this context, it was aimed to increase tax compliance with the changes in taxable events and tax basis in the modern period; also, guiding taxes have been put into practice in order to eliminate the factors that cause public expenditures by influencing tax payer behaviours. Besides it has been determined that the protection of limited resources and making them sustainable is a prerequisite for the continuation of economic growth; It has been realized that over-consumption of resources harms both the economy, nature and human life. By signing many bilateral and multilateral agreements, it is aimed to prevent climate change, over-consumption of resources and to continue the growth. Within this scope, the Carbon Tax, which was recognized as having a vital significance as of the last quarter of the 20th century, still maintains its importance today. Although there is no consensus on the Carbon Tax in the global sense, the number of countries where the tax comes into force is increasing day by day. The aim of this thesis is to make a suggestion for definition of Carbon Tax, which is claimed to have the characteristics of a Pigou tax according to fiscal theory, by explaining the basic concepts and principles about the Carbon Tax phenomenon; and expressing an opinion on whether the tax has a guiding quality by examining its qualitative and quantitative effects in the world of tax law during its nearly thirty-year adventure in comparative law systems.