Tekstil endüstrisi atıksularının arıtılmasında arıtma maliyetinin birim üretim maliyetine etkisinin araştırılması
- Tez No: 100636
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL TORÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET TEKSTİL ENDÜSTRİSİ ATIKSULARINTN ARITILMASINDA ARITMA MALİYETİNİN BİRİM ÜRETİM MALİYETİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Tekstil sektörünün Türkiye'deki endüstriyel faaliyet gösteren sektörler arasında önemli bir yeri bulunmaktadır. Son yıllarda ülkemizde en hızlı gelişen sanayi kollarından birisi olan tekstil sektörü dinamik yapısı nedeniyle toplam endüstriyel faaliyet içindeki katkısını ve önemini günümüzde yaşanan ekonomik krize rağmen hissettirmektedir. Tekstil atıksulan özellikle boyalardan kaynaklanan çeşitli renklere, yüksek askıda katı madde, yüksek değerlerde pH, sıcaklık ve KOİ'ye sahip olarak bilinirler. Bu özelliklerinden dolayı tekstil endüstrisinden kaynaklanan atıksular, çevre kirliliğinin en önemli sebeblerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojik, ekonomik ve bölgesel açılardan en uygun arıtma alternatifin seçilmesi sanayici açısından oldukça önemlidir. Seçilen arıtma alternatifinin ilk yatırım ve işletme maliyetlerinin birim üretim maliyeti üzerindeki etkisinin bilinmesi sanayici için büyük bir avantajdır. Bu çalışmada, tekstil endüstrisi atıksulannm arıtılması için yapılan ilk yatırım ve işletme maliyetinin birim üretim maliyetine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla tekstil endüstrisi hakkında genel bir bilgi verilmiş, altkategorilerine göre kirletici özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Bu tez kapsamında tekstil endüstrisi için kimyasal+biyolojik arıtma sistemi ile tek kademeli biyolojik arıtma sistemlerine ait ilk yatırım ve işletme maliyetleri, tesislerde işlenilen kumaşın birim maliyetleri elde edilmeye çalışılmış ve buna bağlı olarak tekstil endüstrisinde işlenilen ürünlerin oluşturduğu atıksuyun antma maliyetinin birim üretim maliyetine etkisi bulunmaya çalışılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The textile industry is one of the most important industry which have a wide range of industrial activity in Turkey. Because of its dynamic structure and contribution to total industrial activity the textile industry is the most developing sector in our country within last few years. A lot of product in textile industry is produced using natural and synthetic raw materials by different processes. Used raw and/or chemical materials, various processes, diversity of technologies for each processes and considerable amount of water used in these processes showed that the structure of this industry is extremely complicated. Textile wastewater is notoriously known to contain strong color from dyeing materials, a large amount of suspended solids, a high flocculating pH and a high temperature and COD concentration. Because of these characteristics, wastewater from textile industry can be considered as the most important reason of environmental pollution. In order to regulate the treatment standarts of these kind of wastewater, some regulations like“Water Quality Control Instructions”were prepared by the Ministry of Environment. Investment and operational costs of treatment plants have a great importance to textile factories which have the obligation to build and operate these plants. From the view of technology, local and economical aspects it is very important to choose the best treatment alternative for industrialists. To know the effect of investment and operation cost of choosed treatment plants on product cost is a great advantage to industrialists. In this study, the effect of investment and operation cost of textile industry wastewater treatment plants on unit product costs were investigated. According to this main purpose, a general information is given about textile industry and pollution characteristics of wastewater types. Furthermore, depending on pollution characteristics some applicable treatment systems were investigated and cost components of these systems were not calculated directly form formulas. To calculate and evaluate the cost components of treatment systems three study groups were performed: ® Investigation of studies made before about this subject. Information from firms which have activity in industrial wastewater treatment. Information directly from textile industry about wastewater treatment cost According to information taking from these three steps investment and operation cost of textile wastewater treatment plants were evaluated. In this paper, investment and operation cost and unit cost of produced fabrics were tried to find out for chemical+biological and single stage biological treatment x