Su getirme ve atıksu uzaklaştırma hizmetlerine özel sektörün katılımı
Private sector participation in water supply and sanitation services
- Tez No: 100638
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada su ve atıksu hizmetlerine özel sektörün katılımı ve devletin bu konuda üstlendiği rolün azaltılması konulan incelenmiştir. İlk bölümde çalışmanın anlam ve önemi vurgulanmış, amaç ve kapsam açıklanmıştır. İkinci bölümde, özelleştirme kavramının tanımı yapılarak, özelleştirmenin çeşitli yönleri, özelleştirme yöntemleri ve bu yöntemlerin değerlendirilmesi yapılmış, ayrıca bazı yabancı ilkelerdeki özelleştirmelere de değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de özelleştirmeyi gerekli kılan nedenler incelenerek, özelleştirmenin piyasada yolaçabileceği sorunlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde, Latin Amerika'da su getirme ve kanalizasyon hizmetlerinde özel sektör katılımının sebepleri incelenerek, bu ün mantığına ve tercih edilme nedenlerine gözatılmıştır. Ayrıca Latin Amerika ülkelerine özel sektör katılımı modelleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, örnek bir çalışma olarak Buenos Aires İmtiyaz Sözleşmesi ele alınarak, çalışmanın başlangıcından sonuna kadar nasıl gerçekleştirildiği anlatılmıştır. Bu çalışmadan çıkarılan sonuçlarda bu bölümde incelenmiştir. Altıncı bölümde, Antalya ilinin su ve atıksu hizmetlerinin yürütülmesine özel sektörün katılımı incelenerek. Antalya ili için böyle bir uygulama yapılma nedenleri, uygulamanın yapılışı ve şirket yetkilileri ile bu konlarda yapılan görüşmeler verilmiştir. Yedinci bölümde, İstanbul'daki su ve atıksu hizmetlerinin mevcut durumu incelenerek, İSKİ'nin fonksiyonları hakkında bilgi verilmiş, son bölümde ise geliştirilen öneriler sıralanmıştır. Sekizinci bölümde su ve atıksu hizmetlerine özel sektör katılımı konusu tüm yönleri ile irdelenerek, hangi durumlarda özelleştirmeye gereksinim duyulabileceği konusu açığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
PRIVATE SECTOR PARTICIPATION IN WATER SUPPLY AND SANITATION PROJECTS SUMMARY In this study, it is examined that the private sector participation in water supply and sanitation services. Also, lowering the role of local government on these works are evaluated. In the first section, meaning and importance of the study is accented and the goal of the privatization is examined. In the second section, with the definition of privatization, different relations of privatization are given. Moreover, the privatization methods are evaluated. Furthermore, it was touched on the privatization applications in the foreign countries. In the third section, the reasons of privatization in water and wastewater services in Turkey are examined and also, the causes influencing in the markets is discussed. In the fourth section, the reasons of the private sector participation in water and wastewater in Latin America are examined. Furthermore, it is touched on the logic and causes of privazation. In addition, private sector participation models in water supply and sanitation in Latin America are explained. In the fifth section, as an example, the Buenos Aires Concession Model is studied and the steps of the concession contract are examined. In the sixth section, private sector participation in water supply and sanitation in Antalya are examined. Also, the reasons of the study in Antalya are searched. How the authorities applied this study and meetings with the authoritatives of Antsu are given. In the seventieth section, the present situation of water and wastewater services in Istanbul are tried to explain. And the functions of İSKİ are given. What can be done to improve the quality of services in İSKİ are searched. In the last section, with a personel idea, it is offered about the improving the service quality of the water and wastewater systems. XI