Örme konfeksiyon sektöründe GSD yöntemi yardımıyla üretim öncesi sürelerin belirlenmesi ve bant dengelemesinin yapılması
Predetermining the time standarts and line balancing with GSD in knitted confection industry
  1. Tez No: 100639
  2. Yazar: SERDAR ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVZA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET ÖRME KONFEKSİYON SEKTÖRÜNDE GSD YÖNTEMİ YARDIMIYLA ÜRETİM ÖNCESİ SÜRELERİN BELİRLENMESİ VE BANT DENGELEMESİNİN YAPILMASI Bu çalışmada bir PMTS tekniği olan GSD kullanılarak bir örme konfeksiyon işletmesinde standart zamanların tesbit edilmesi ve bant dengelemesinin yapılması amaçlanmıştır. PMTS teknikleri yeni gelişmiş tekniklerdir. Gözlem ve ölçümden ziyade tekrar eden hareketlerin tanımlanıp, bunlar için standart geliştirmeyi hedefler. GSD sisteminin yapısı çok basit bir işlem olan omuz birleştirme operasyonu ile açıklanabilir. Operatör ön ve arka parçaları kasadan alır, makinanın ayağının altına parçalan konumlandırır, diker, parçalan çevirir ve parçayı bırakır. Tüm işlemler bu beş alt operasyondan oluşmuştur. Bazı vücut hareketleri de bu alt operasyonlara eklenebilir. Yukanda ifade edilen amaç doğrultusunda, Talu Tekstil San. ve Tic. A.Ş.' nin dikimhanesinde, GSD tekniğiyle üretimden önce, zaman etüdü yöntemiyle üretim aşamasında, dikilecek modele ait standart süreler bulunmuş ve bant dengelemesi yapılmıştır. GSD yöntemi ile elde edilen sonuçlar, zaman etüdü ile karşılaştınldığmda, GSD yönteminin, zaman etüdünün yerine kullanılabileceği sonucuna vanlmıştır. GSD yöntemi kullanılırken, GSD Bilgisayar Programı'ndan faydalanılmıştır. Bazı veriler; GSD, Excel ve İstatistik (Microsta) bilgisayar yazalımlan kullanılarak elde edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY PREDETERMINING THE TIME STANDARDS AND LINE BALANCING WITH GSD IN KNITTED CONFECTION INDUSTRY The purpose of this study is to determine standart times in a textile knitted confection industry and line balancing by using a PMTS technique GSD. The Predetermine Motion Time System (PMTS) techniques are quite developed techniques. They are not based on direct observe or measures. The usual approach to specialized data systems is to identify frequently occuring motions combinations and to set standarts for these elements. The structure of GSD system can be explained with an example of shoulder bounding operation. The operator will reach the back and front parts, position to machine foot, sew, slide parts away, place part aside. Most of operations are consist of these five elements. Some body movements and others can be added to these elements. According to the mentioned purpose; in Talu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Sewing Room, a model is choosed. Before the production stage GSD technique and during the production stage Time Study Method have implemented for to determine the standart times and to set the line balancing. The comperative of these techniques has shown that GSD can be applicable instead of Time Study Method. GSD, excel and statistical (Microsta) are used as software to determine the results. Xll