Devlet tiyatrolarında sahnelenen çocuk tiyatrosu metinlerinde değerler eğitimi üzerine bir inceleme
A study on values education in children's theatre texts staged in state theatres
  1. Tez No: 1006393
  2. Yazar: ESİN KARAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KELİME ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, devlet tiyatrolarında 2010–2020 yılları arasında sahnelenen çocuk tiyatrosu metinlerinde değerler eğitiminin nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamını söz konusu on yıllık süreçte sahnelenmiş olan 137 çocuk oyunu metni oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı doküman incelemesi deseni ile yürütülmüş; veriler literatür taraması ve arşiv araştırması yoluyla toplanmıştır. Bu doğrultuda Bursa Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Arşivi ve Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi'nden elde edilen metinler temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Analiz sürecinde, 2019 yılında uygulamaya konan Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan 10 kök değer kuramsal çerçeve olarak benimsenmiş ve metinlerde bu değerlerin hangi biçimlerde, hangi sıklıkta ve nasıl bir bağlam içerisinde işlendiği sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada yerli ve çeviri oyunlar ayrı kategoriler olarak ele alınmış, her iki grup arasında değer aktarımına ilişkin benzerlikler ve farklılıklar da ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları, incelenen çocuk tiyatrosu metinlerinde kök değerlerin farklı düzeylerde temsil edildiğini göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre en fazla vurgulanan kök değer sevgi, en az temsil edilen değer ise vatanseverlik olmuştur. Sevgi, yardımseverlik ve sorumluluk gibi sosyal-duygusal gelişimi destekleyen değerlere ağırlıklı olarak yer verildiği buna karşılık toplumsal ve ulusal kimlik bilincini önceleyen değerlerin sınırlı biçimde işlendiği tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, devlet tiyatrolarında sahnelenen çocuk oyunlarının değer aktarımı açısından önemli bir pedagojik potansiyel taşıdığını ortaya koymakta; çocuk tiyatrosunun değer eğitimi bağlamında nasıl işlevselleştirilebileceğine ilişkin örnekler sunmaktadır. Elde edilen bulguların hem tiyatro alanındaki çocuk edebiyatına hem de eğitim programlarıyla sanat temelli uygulamaların kesişim noktasındaki akademik çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how value education is represented in children's theatre texts staged by the Turkish State Theatres between 2010 and 2020. The scope of the research consists of 137 children's play texts performed during this ten-year period. The study was conducted using a qualitative research approach and the document analysis design; data were collected through literature review and archival research. In this context, the archives of the Bursa Ahmet Vefik Paşa State Theatre and the Refik Ahmet Sevengil Theatre Library served as the primary sources for the texts analyzed. During the analysis process, the ten core values included in the 2019 Turkish Language Curriculum were adopted as the theoretical framework. The texts were examined to determine how these values were reflected, in what frequency, and within which narrative contexts. Additionally, domestic and translated plays were evaluated separately, allowing for a comparative perspective on similarities and differences in value transmission. The findings reveal that the core values appear at varying levels throughout the children's theatre texts examined. According to the results, love is the most frequently emphasized core value, whereas patriotism is the least represented. It was observed that values contributing to social and emotional development—such as love, benevolence, and responsibility—are foregrounded, while values related to national identity and civic consciousness are incorporated more limitedly. Overall, the study demonstrates that children's plays staged by the state theatres possess significant pedagogical potential in terms of value transmission. The findings provide concrete insights into how children's theatre can function as an effective medium for value education and contribute to scholarly discussions at the intersection of theatre studies, children's literature and education.