Değerli taşlarla ilgili inanışların divan şiirine yansımaları
Reflections of beliefs about precious stones in divan poetry
  1. Tez No: 1006392
  2. Yazar: DİLEK AKSOYLU ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu tarihi boyunca dış dünyada gözlemlediği çeşitli unsurlardan hareketle yaşama dair bazı neden-sonuç ilişkileri kurmuş, hayatı anlamak ve yönlendirmek konusunda çeşitli inanışlar geliştirmiş, çevresindeki bazı unsurlara sihirli güçler atfederek onları kendi faydasına olacak şekilde kullanmak istemiştir. Değerli taşlar da çeşitli yönleriyle insanların dikkatini çekmiş, onlarda birtakım özel güçler bulunduğu düşünülmüş ve etraflarında bazı inanışlar geliştirilmiştir. Bu inanışlardan bazıları divan şiiri metinlerine de yansımıştır. Bu çalışmada, değerli taşlarla ilgili inanışların divan şiirine yansımaları ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde değerli taşlarla ilgili genel bilgilere ve bunların divan şiirinde kullanılış şekillerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise divan şiirinde değerli taşlarla ilgili inanışların genel bir tasnifi verilmiştir. Çalışmanın odak noktasını oluşturan üçüncü bölümde de değerli taşlarla ilgili inanışların divan edebiyatı metinlerinde tespit edilen örnekleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humankind has established certain cause-and-effect relationships regarding life based on various elements observed in the external world, developed various beliefs in understanding and directing life, and sought to use certain elements in their surroundings for their own benefit by attributing magical powers to them. Precious stones have also attracted people's attention in various ways; it was believed that they possessed certain special powers, and various beliefs developed around them. Some of these beliefs have also been reflected in divan poetry texts. In this study, the reflections of beliefs about precious stones in divan poetry are examined. The first chapter provides general information about precious stones and discusses the ways in which they are used in divan poetry. The second chapter presents a general classification of the beliefs related to precious stones in divan poetry. The third chapter, which constitutes the focal point of the study, analyzes the examples identified in divan literature texts regarding such beliefs.