Geleneksel düğün adetlerinin fantastik temalı kurgulanması:“Kına Gecesi”animasyon uygulama örneği
The re-creation of traditional wedding customs in a fantastic animation standard and an introductory application
- Tez No: 1006396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZKARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Giyim Endüstrisi, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Folklore, Clothing Industry, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel Türk düğün adetlerinin tarihsel, kültürel ve sembolik boyutlarını inceleyerek, bu ritüellerin fantastik animasyon estetiği aracılığıyla nasıl yeniden kurgulanabileceğini ele almaktadır. Orta Asya Türk kültüründen Osmanlı toplumuna ve günümüze uzanan düğün ritüelleri; nikâh, kına, çeyiz, gelin alayı, müzik ve eğlence gibi unsurlar üzerinden sosyo-kültürel bir iletişim alanı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, düğün ritüellerinin yalnızca toplumsal birer gelenek değil, aynı zamanda kolektif bellek, kimlik inşası ve kültürel aktarım mekanizmaları olduğunu ortaya koymaktadır. Tezin kuramsal bölümünde fantastik anlatının mit, ritüel ve sembolizmle kurduğu ilişki incelenmiş; animasyon sanatında fantastik estetiğin görsel anlatım olanakları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda renk, mekân, kostüm, ışık, doku ve kompozisyon gibi görsel iletişim unsurlarının, geleneksel düğün motiflerinin fantastik bir anlatı diliyle yeniden yorumlanmasındaki rolü tartışılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, ele alınan kuramsal çerçeve doğrultusunda geleneksel düğün ritüellerinden beslenen, fantastik animasyon tarzında kurgulanmış bir intro tasarımı geliştirilmiştir. Bu bilgiler ışığında bu tez, somut olmayan kültürel miras kapsamında değerlendirilen geleneksel düğün adetlerinin, fantastik animasyon aracılığıyla çağdaş görsel iletişim alanına aktarılabileceğini ve bu aktarımın kültürel temsili güçlendiren yaratıcı bir model sunduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical, cultural, and symbolic dimensions of traditional Turkish wedding customs and explores how these rituals can be reinterpreted through the aesthetics of fantastic animation. Wedding rituals extending from Central Asian Turkish culture to the Ottoman period and contemporary practices are evaluated as a socio-cultural communication field through elements such as marriage ceremonies, henna nights, dowries, bridal processions, music, and entertainment. The study reveals that wedding rituals function not only as social traditions but also as mechanisms of collective memory, identity construction, and cultural transmission. In the theoretical section of the thesis, the relationship between fantastic narrative, myth, ritual, and symbolism is examined, and the visual expressive possibilities of fantastic aesthetics in animation are discussed. Within this framework, the roles of visual communication elements such as color, space, costume, light, texture, and composition in reinterpreting traditional wedding motifs through a fantastic narrative language are analyzed. In the practical section, an intro design constructed in a fantastic animation style and inspired by traditional wedding rituals is developed in line with the proposed theoretical framework. In light of these findings, this thesis aims to demonstrate that traditional wedding customs, considered within the scope of intangible cultural heritage, can be transferred into the contemporary field of visual communication through fantastic animation, offering a creative model that strengthens cultural representation.