ISITILMIŞ TÜTÜN ÜRÜNÜ ve KONVANSİYONEL SİGARANIN DENTAL SERAMİKLERİN RENK STABİLİTESİ ve YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
  1. Tez No: 1006397
  2. Yazar: ORHAN PARLAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kullanımı yaygınlaşan ısıtılmış tütün ürünleri ile konvansiyonel sigaranın dental seramiklerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Lityum disilikat, monolitik zirkonya ve hibrit nanoseramik materyallerinden 12 x 14 x 2 mm boyutlarında örnekler hazırlanmış; bu örnekler hem konvansiyonel tütün dumanına hem de ısıtılmış tütün ürünü dumanına belirlenen standart koşullarda maruz bırakılmıştır. Örneklerin başlangıçtaki ve uygulama sonrasındaki yüzey pürüzlülükleri profilometreyle, renk değişimleri ise spektrofotometre yardımıyla CIE L, a, b sistemi kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Yüzey pürüzlülüğü ve renk analizleri sonucunda; tüm dental materyal gruplarında konvansiyonel sigara ve ısıtılmış tütün ürünü kullanımının, kontrol grubuna kıyasla bu parametreleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı saptanmıştır (p<0,001). En yüksek pürüzlülük artışı tüm gruplarda konvansiyonel sigara sonrası gözlenmiştir. Renk analizi sonuçlarına göre; tüm materyallerde konvansiyonel sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde renk değişimi sergilemiştir (p<0,001). Materyaller arası kıyaslamada; hibrit nanoseramik hem konvansiyonel sigara hem de ısıtılmış tütün ürünü gruplarında en yüksek renk değişimini gösterirken monolitik zirkonya renk değişimine karşı en dirençli materyal olarak kaydedilmiştir. Sonuç: Konvansiyonel sigara dumanı tüm dental seramiklerde ısıtılmış tütün ürünlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde renk değişimi (p < 0,001) ve yüzey pürüzlülüğü artışı göstermiştir. Hibrit nanoseramik her iki parametre açısından en hassas materyal olarak belirlenirken, monolitik zirkonya tütün ürünlerine karşı en dirençli materyal olarak bulunmuştur. Tütün kullanımı olan hastalarda protetik materyal seçiminin klinik başarı açısından kritik önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the effects of heated tobacco products, which are becoming increasingly popular, and conventional cigarettes on the surface roughness and color stability of dental ceramics. Method: Specimens measuring 12 × 14 × 2 mm were prepared from lithium disilicate, monolithic zirconia, and hybrid nanoceramic materials. These specimens were exposed to both conventional tobacco smoke and heated tobacco product aerosol under specified standard conditions. Initial and post-exposure surface roughness was measured using a profilometer, while color changes were evaluated with a spectrophotometer utilizing the CIELab system. Results: In surface roughness and color analyses, conventional cigarettes and heated tobacco products were found to increase roughness to a statistically significant level compared to the control group in all dental material groups (p<0.001). The highest increase in roughness was observed after conventional cigarettes in all groups. According to color analysis results, conventional cigarettes and heated tobacco products exhibited a statistically significant level of higher color change in all materials compared to the control group (p<0.001). In the comparison between materials; hybrid nanoceramic showed the highest color change in both conventional cigarette and heated tobacco product groups, while monolithic zirconia was recorded as the most resistant material to color change. Conclusion: Conventional cigarette smoke caused statistically significant higher color change (p < 0.001) and increased surface roughness in all dental ceramics compared to heated tobacco products. Hybrid nanoceramic was determined to be the most sensitive material in terms of both parameters, while monolithic zirconia was found to be the most resistant material against tobacco products. It was concluded that the choice of prosthetic material is critically important for clinical success in patients who use tobacco.