Gıda perakendesinde soğuk zincir operasyonnu için araç rotalama
Vehicle routing for cold chain operations in food retail
  1. Tez No: 1006409
  2. Yazar: BERKAY ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Gıda perakendesindeki soğuk zincir operasyonları taze ve dondurulmuş ürünlerin güvenli bir şekilde tüketicilere ulaştırılması oldukça kritik bir süreçtir. Ayrıca şirketlerin karlılığını ve verimliliği açısından oldukça önemlidir. Bu operasyonların verimli bir şekilde yönetilmesi, ürün kalitesi, güvenilirlik ve lojistik maliyetleri açısından önem arz etmektedir. Bu yüksek lisans tezi, gıda perakendesindeki soğuk zincir operasyonlarındaki araçların rotalamasını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, gıda için soğuk zincir operasyonlarında kullanılan araçlarının etkin olarak kullanılmasına odaklanarak, lojistik süreçlerin enerji maliyetlerinin optimum seviyelerde tutulması hedeflenmektedir. Çözüm yöntemleri geliştirilerek, gıda perakendesindeki soğuk zincir operasyonlarının araçların en etkin şekilde kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cold chain operations in food retail are a very critical process in delivering fresh and frozen products to consumers safely. It is also very important for the profitability and efficiency of companies. Managing these operations efficiently is important in terms of product quality, reliability and logistics costs. This master's thesis aims to optimize the routing of vehicles in cold chain operations in food retail. In this thesis, it is aimed to keep the energy costs of logistics processes at optimum levels by focusing on the effective use of tools used in cold chain operations for food. By developing solution methods, it is aimed to use the tools of cold chain operations in food retail in the most effective way.