Endüstri 4.0 ve akıllı imalatın üretim süreçlerine etkileri
The impacts of smart manufacturing and industry 4.0 on production processes
- Tez No: 1006414
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, esnek ambalaj makinelerindeki sensörlerden elde edilen verilerin analiz edilerek kalite kontrol sürecinin dijitalleştirilmesi hedeflenmiştir. Geleneksel üretim sistemlerinde kalite kontrol genellikle manuel yapılmakta; bu durum hem insan hatasına yol açmakta hem de verimlilik kayıplarına neden olmaktadır. Büyük ölçekli üretim yapan tesislerde ürün kalitesindeki riskler geç fark edilmekte; bu durum müşteri şikayetlerine ve maliyet artışlarına yol açmaktadır. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen sistem, sensör verilerini analiz ederek olası kalite hatalarını tespit etmekte ve hatalı ürünleri otomatik olarak bloke etmektedir. Çalışma sürecinde öncelikle işletmeye ait geçmiş müşteri şikayetleri incelenmiştir. Bu aşamada hata frekansları tespit edilmiş olup elde edilen log verileri üzerinde istatistiksel proses kontrol (SPC) teknikleri uygulanmıştır. Ayrıca proses yeterlilik indeksleri (Cp -Cpk) ile süreçlerin kaliteye uygunluğu değerlendirilmiştir. Belirlenen parametreler için istatistiksel eşik değerler tanımlanmıştır. Bu eşiklerin dışındaki sapmalar sistem tarafından“uygun değil”olarak kabul edilerek SAP ERP sistemi üzerinden ürün statüsü“kontrol bekliyor”olarak işaretlenmiştir. Geliştirilen sistem, yalnızca sapma tespitiyle sınırlı kalmayıp SAP (Systems, Applications, and Products in Data Processing) ile entegrasyon sağlayarak gerçek zamanlı veri sunmakta ve kalite kontrol sürecinde verimlilik sağlamaktadır. Bloke edilen ürünler kalite kontrol personeli tarafından manuel olarak kontrolden geçirilmektedir ve yapılan kontroller sonucunda uygun bulunan ürünlerin blokesi kaldırılarak müşteriye sevk edilecek ürün grubuna gönderilmektedir. Bu sistem sadece veriye dayalı karar mekanizmalarının üretim süreçlerine entegrasyonunu sağlamakla birlikte aynı zamanda kalite şikayetlerini azaltmak , manuel iş yükünü hafifletmek ve ürün izlenebilirliğini artırmaktadır. Sistem performansı, üretim hattında yapılan uygulama ile ölçülmüş; bloke edilen ürünlerin doğruluk oranı, müdahale süreleri ve manuel kontrole sevk edilen hatasız ürün oranları gibi göstergelerle analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde; sistemin kalite kontrol süreçlerinde güvenilirlik ve hız sağladığı, ayrıca müşteri şikayetlerinde azalma gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığında çalışma Endüstri 4.0 yaklaşımına uygun olarak kalite kontrol süreçlerine veri odaklı, otomatik çözüm sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to digitalize the quality control process by analyzing data obtained from sensors installed on flexible packaging machines. In traditional production systems, quality control is mostly performed manually, which increases the risk of human error and causes efficiency losses. In large-scale manufacturing facilities, quality-related risks are often detected at a late stage, leading to customer complaints and increased production costs. To overcome this issue, a system has been developed that analyzes sensor data to detect potential quality defects and automatically blocks defective products. During the study, historical customer complaints of the company were first examined. At this stage, defect frequencies were identified, and statistical process control (SPC) techniques were applied to the collected log data. In addition, process capability indices (Cp and Cpk) were used to evaluate the compliance of production processes with quality requirements. Statistical threshold values were defined for critical parameters, and deviations beyond these limits were classified as“non-conforming”by the system. Accordingly, the product status was marked as“pending inspection”through the SAP ERP system. Blocked products are manually inspected by quality control personnel, and products found acceptable after inspection are released and transferred to the shipment group. Through this approach, the system not only enables the integration of data-driven decision-making into production processes but also helps reduce quality complaints, decrease manual workload, and improve product traceability. System performance was evaluated through implementation on the production line. Indicators such as the accuracy rate of blocked products, response times, and the proportion of products sent for manual inspection but found to be defect-free were analyzed. The results indicate that the system improves reliability and speed in quality control processes and contributes to a reduction in customer complaints. From this perspective, the study presents a data-driven and automated quality