Geçici koruma altındaki Suriyeliler ve kamu güvenliği ilişkisi
The relationship between Syrians under temporary protection and public security
  1. Tez No: 1006429
  2. Yazar: ABDUSSELAM AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Suriye Arap Cumhuriyeti'nde başlayan iç savaş, kısa sürede artan sayıda toplu nüfus hareketlerine yol açmış ve Türkiye, sınır komşusu olması sebebiyle açık kapı politikası doğrultusunda yoğun bir göç akınına maruz kalmıştır. Bu süreçte Türkiye'ye gelen Suriyelilere, bireysel uluslararası koruma statülerinin uygulanabilir olmaması dolayısıyla 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) kapsamında geçici koruma rejimi tanınmıştır. Söz konusu koruma uygulaması, Suriyelilerin temel hak ve ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlarken aynı zamanda kamu düzeni, güvenlik ve toplumsal uyum bağlamında çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin hukuki statüsünü göç ve güvenlik ilişkisi çerçevesinde incelemek ve kitlesel nüfus hareketinin kamu düzeni ve güvenlik algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada öncelikle göç kavramı ve ulusal mevzuatta yabancılara tanınan koruma statüleri kavramsal ve hukuki boyutlarıyla ele alınmış, ardından Türkiye'nin Suriyelilere yönelik uyguladığı geçici koruma statüsü incelenmiştir. Bu çerçevede, göç–güvenlik ilişkisi literatürü ışığında, Suriyelilerin suçla ilişkilendirilmesine yönelik toplumsal algılar ile resmi veriler arasındaki farklar değerlendirilmiştir. Araştırma, Suriyelilerin güvenlik tehdidi olarak algılanmasının büyük ölçüde sosyo-ekonomik koşullar, kayıt dışı istihdam, mekânsal yoğunlaşma ve uyum sorunlarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, geçici koruma uygulamasının güvenlik eksenli politikalarla birlikte sosyal uyum, istihdam ve eğitim alanlarında bütüncül yaklaşımlarla desteklenmesinin, kamu güvenliğinin korunması açısından önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil war that erupted in 2011 in the Syrian Arab Republic rapidly precipitated large-scale population movements. Owing to its geographical proximity, Turkey was subjected to an intense influx of migration under the framework of its open-door policy. In this context, Syrians arriving in Turkey were granted temporary protection status pursuant to Law No. 6458 on Foreigners and International Protection (LFIP), as the application of individual international protection statuses proved impracticable. While the temporary protection regime was designed to safeguard the fundamental rights and meet the essential needs of Syrians, it simultaneously engendered multifaceted debates concerning public order, security, and social cohesion. The principal objective of this thesis is to examine the legal status of Syrians under temporary protection in Turkey within the analytical framework of the migration–security nexus, and to assess the implications of mass population movements on perceptions of public order and security. The study initially addresses the concept of migration and the protection statuses accorded to foreigners under national legislation from both conceptual and legal perspectives, followed by an analysis of Turkey's implementation of temporary protection for Syrians. Within this framework, and in light of the migration–security literature, the research evaluates discrepancies between societal perceptions that associate Syrians with criminality and the empirical data provided by official sources. The findings reveal that the perception of Syrians as a security threat is predominantly shaped by socio-economic conditions, informal employment, spatial concentration, and challenges of integration. Accordingly, the study concludes that reinforcing the temporary protection regime with holistic approaches in the domains of social cohesion, employment, and education—alongside security-oriented policies—is of critical importance for the preservation of public security.