Exploring the relationship between perceived organizational support and wellbeing among EFL instructors in Turkish higher education context
Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında görev yapan İngilizce öğretim görevlilerinde algılanan örgütsel destek ile iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 1006474
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinin İngilizce hazırlık programlarında çalışan öğretim görevlilerinin iyi oluşları ile Algılanan Örgütsel Destek (AÖD) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Açıklayıcı sıralı karma yöntemin benimsendiği çalışmada, nicel veriler İşyeri PERMA Profili ve Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği aracılığıyla 170 katılımcıdan toplanmış; ardından 20 öğretim görevlisi ile nitel e-posta görüşmeleri yapılmıştır. Bulgular, AÖD ile iyi oluş arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, özellikle Başarı, İlişkiler ve Anlam boyutları tarafından yönlendirilen yüksek düzeyde iyi oluş bildirmiştir. Yönetim Desteği en güçlü, Örgütsel Ödüller ise en zayıf algılanan boyut olmuştur. Nitel bulgular, meslektaş dayanışması ve empatik yönetsel desteğin, özellikle finansal eşitsizlik konusunda sistemsel ihmalle bir arada var olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak araştırma, öğretim görevlilerinin iyi oluşunun kurumsal destekten çok, yapısal zorluklara rağmen mesleki tatmini sürdürmeye yönelik dirençli başa çıkma stratejilerine dayandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between Perceived Organizational Support (POS) and wellbeing among English as a Foreign Language (EFL) instructors working at prepatory schools of private foundation universities based in İstanbul. Using an explanatory sequential mixed-methods design, quantitative data were collected from 170 instructors through Workplace PERMA profiler and the Perceived Organizational Support Scale, followed by qualitative email interviews with 20 participants. Quantitative results indicated a significant positive correlation between POS and wellbeing, with instructors reporting high wellbeing driven by Accomplishment, Relationships, and Meaning. Administrative Support received the highest ratings, whereas Organizational Rewards were perceived most negatively. Qualitative findings demonstrated strong collegiality and empathetic supervision coexisting with systemic neglect, particularly concerning financial inequity. Analysis of integrated data suggests that instructors' wellbeing stems less from institutional care than from resilient coping strategies that preserve professional fulfillment despite structural challenges.