Female trauma in contemporary English novels: Unless by Carol Shields, The Cry of the Dove by Fadia Faqir and The White Girl by Tony Birch
İngilizce çağdaş romanlarda kadınların travması: Carol Shields'ın İyilik'i, Fadia Faqir'in Kuğunun Çığlığı ve Tony Birch'ün Beyaz Kız'ı
- Tez No: 1006477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZER BANU KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez travma teorisini bir çerçeve olarak kullanarak edebiyatta travma temsillerini incelemeyi ve travmatik deneyimlerin romanlardaki kadın karakterlerin kimliği ve kişisel yolculuğu üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma Carol Shields'in Unless (2017), Fadia Faqir'in The Cry of the Dove (2007) ve Tony Birch'ün The White Girl (2022) adlı romanlarını merkeze alarak sessizlik, travmanın temsil edilemezliği, kompulsif tekrarlar, anneliğin kaybı ve yerinden edilme travması gibi temalara odaklanır. Tezin kuramsal altyapısı Sigmund Freud, Cathy Caruth, Dominick LaCapra, Geoffrey Hartman, Judith Herman ve Stef Craps gibi travma kuramcılarının çalışmalarına dayanmaktadır. Bu kuramsal çerçeve kullanılarak travmanın yalnızca geçmişte yaşanan ve biten bir olay değil, zamansal olarak ertelenmiş, parçalı ve çoğunlukla dile getirilemeyen bir yaşantı olduğu vurgulanmaktadır. Üç romanda da travmatik deneyim kadın karakterler üzerinden temsil edilmektedir. Bağlamsal okuma yöntemi ile gerçekleştirilen roman analizleri travmanın gecikmiş doğasını ortaya koymaktadır. Karakterlerin yaşadıkları travmatik deneyimler bilinç düzeyinde bütüncül bir şekilde kavranamaz ve anlatı içinde sıklıkla sessizlik, boşluk ve tekrarlarla temsil edilir. Bu bağlamda tez, travma kuramının insan doğasını anlamada önemli bir kavramsal çerçeve sunduğunu ve travmatik deneyimlerin romanlardaki kadın karakterlerin kişisel gelişim süreçlerini ve yolculuklarını şekillendirdiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine representations of trauma in literature using trauma theory as a framework, and to reveal the impact of traumatic experiences on the identities and personal journeys of the female characters in the novels. Centring on Carol Shield's Unless (2017), Fadia Faqir's The Cry of the Dove (2007) and Tony Birch's The White Girl (2022) the study examines the trauma tropes of silence, the irrepresentability of trauma, compulsive repetitions, the loss of motherhood and the trauma of displacement. Theoretical background of this thesis is based on the works of prominent trauma theorists, including Sigmund Freud, Cathy Caruth, Dominick LaCapra, Geoffrey Hartman, Judith Herman and Stef Craps. Within this theoretical framework, it is emphasized that trauma is not merely an experience that happens and ends in the past, but a belated, fragmented and often unspeakable experience. In all three novels, traumatic experiences are represented through female characters. The analysis of the novels, conducted through contextual reading, reveals the belated nature of trauma. The traumatic experiences of the characters cannot be grasped as a whole on a conscious level and are frequently represented through silences, gaps and repetitions within the narrative. In this context, the thesis suggests that trauma theory provides an essential conceptual framework in understanding human nature and argues that traumatic experiences shape the personal development and the journey of the female characters in the novels.