Amerikan Hollywood filmlerinden Patty Jenkins'in Wonder Woman filmlerine toplumsal cinsiyet ve feminist bakış açısıyla yaklaşım
A gender and feminist approach to Patty Jenkins' Wonder Woman films from American Hollywood movies
- Tez No: 1006478
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL NAMAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Feminist mücadelenin en yoğun biçimde hissedildiği alanlardan biri beyaz perde ve özellikle Hollywood sinemasıdır. Filmlerde genel olarak kadınların toplumdaki konumuna dikkat çekilmektedir. Kadınların imajı da dahil olmak üzere birçok konu Hollywood aracılığı ile ele alınmaktadır. Son zamanlarda çok sayıda kadın sinema dünyasında ön plana çıkmaktadır. Patty Jenkins ve yönetmenliğini üstlendiği Wonder Woman film karakteri, bu kadın figürleri arasında öncü ve simgesel bir konumda yer almaktadır. Film içerisinde bazı toplumsal cinsiyet kodunun aşılmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir. Uzun süredir popüler kültürde yer alan Wonder Woman hikâyesi, 2017 yılında başarılı bir sinema uyarlamasıyla yeniden gündeme gelmiştir. Günümüzde feminist mücadelenin öncü filmlerinden biri olarak değerlendirilen bu yapım, çalışma kapsamında çeşitli kavramlar üzerinden analiz edilmektedir. Bu çalışmada özellikle feminizm ve toplumsal cinsiyet rollerinin Hollywood sinema sektörü içerisindeki yansımaları araştırılmıştır. Buna göre Patty Jenkins tarafından çekilen Wonder Woman ve Wonder Woman 1984 filmleri incelenmiştir. Tezde literatür taramasının ardından film üzerine yapılan incelemeler ele alınmış ve tartışılmıştır. Çalışmada, Wonder Woman filminin erkek egemen anlatıya karşı kadın öznesini merkeze alarak feminist söylemi sinemada görünür kıldığı ve toplumsal cinsiyet rollerine yönelik eleştirel bir duruş sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fields where the feminist struggle is most intensely felt is the movie screen, particularly Hollywood cinema. In general, many films draw attention to the position of women in society. Numerous issues, including the portrayal of women's image, are addressed through the medium of Hollywood. However, in recent years, many women have come to the forefront in the world of cinema. Among these female figures, Patty Jenkins and the film Wonder Woman, which she directed, occupy a pioneering and symbolic position among these female figures. It is observed that the film attempts to transcend many gender codes. The Wonder Woman narrative, which has long existed within popular culture, resurfaced in 2017 with a successful film adaptation. Today, this production is considered one of the leading films of feminist struggle and is analyzed in this study through various conceptions This study specifically investigates the reflections of feminism and gender roles within the Hollywood film industry. In this context, Wonder Woman and Wonder Woman 1984, directed by Patty Jenkins, were examined. Following a literature review to establish the conceptual framework, the films were analyzed and discussed. The study concludes that Wonder Woman brings feminist discourse to the forefront by positioning the female subject at the center in opposition to male-dominated narratives, and demonstrates a critical stance toward traditional gender roles.