Özel okullarda çalışan öğretmenlerde duygusal emek ve tükenmişlik ilişkisi: İstanbul'da bir araştırma
The relationship between emotional labor and burnout among teachers working in private schools: A study in Istanbul
  1. Tez No: 1006479
  2. Yazar: BEHLÜL KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de özel okullarda görev yapan uygulamalı ders öğretmenlerinin duygusal emek davranışları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma, ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini özel okullarda uygulamalı ders (beden eğitimi, müzik, resim, dans, robotik kodlama vb.) veren öğretmenler oluşturmuş; örneklem, İstanbul ilindeki erişilebilir özel okullardan kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 459 öğretmenden meydana gelmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Emek Ölçeği (yüzeysel rol yapma, derinden rol yapma, samimi davranış) ve Maslach Tükenmişlik Envanteri–Eğitimci Formu (duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarı eksikliği) kullanılarak toplanmıştır. Ölçeklerin Cronbach alfa güvenirlik katsayıları .80 ile .82 arasında değişmektedir. Veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiş; normallik varsayımının sağlanması nedeniyle bağımsız örneklem t-testi, MANOVA, Pearson korelasyon ve aşamalı (stepwise) çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin duygusal emek ve tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve branş değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaşmadığını göstermiştir. Buna karşın öğretmenlik deneyimi ve haftalık çalışma saati değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Korelasyon ve regresyon analizleri, yüzeysel ve derinden rol yapmanın tükenmişliği artırdığını, samimi davranışın ise tükenmişliği azaltıcı yönde etkilediğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between emotional labor behaviors and burnout levels of teachers teaching applied courses in private schools in Türkiye and to determine whether these variables differ according to various demographic characteristics. The study was conducted using a relational (correlational) survey design. The population consisted of teachers teaching applied courses (such as physical education, music, art, dance, and robotic coding) in private schools, and the sample comprised 459 teachers selected through convenience sampling from accessible private schools in Istanbul. ata were collected using a Personal Information Form, the Emotional Labor Scale (surface acting, deep acting, and genuine expression), and the Maslach Burnout Inventory–Educators Survey (emotional exhaustion, depersonalization, and reduced personal accomplishment). The Cronbach's alpha reliability coefficients of the scales ranged between .80 and .82. Data analyses were performed using SPSS 26.0. Since the assumptions of normality were met, independent samples t-tests, MANOVA, Pearson correlation analysis, and stepwise multiple regression analysis were employed. The findings indicated that teachers' emotional labor behaviors and burnout levels did not differ significantly according to gender, marital status, educational level, or teaching branch. However, significant differences were found in certain sub-dimensions according to teaching experience and weekly working hours. Correlation analyses revealed that surface acting and deep acting were positively associated with burnout, whereas genuine expression was negatively associated with burnout. Regression analyses further demonstrated that surface acting significantly predicted higher levels of emotional exhaustion and depersonalization, while genuine expression had a protective effect by reducing burnout levels.