Üniversite öğrencilerinin sahip olduğu değerler, sosyal görünüş kaygısı ve akılcı olmayan inançlar arasındaki yordayıcı ilişkiler
The precurser relations among the values which the university students have their social apperance anxiety and their irrational belief
- Tez No: 541369
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan araştırmada değerler, akılcı olmayan inançlar ve sosyal görünüş kaygısı değişkenleri arasındaki ilişkinin sınanması amacıyla yapısal eşitlik modellemesi analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi analizi AMOS 19 Programı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmada gerekli verilerin toplanması için, Kişisel Bilgi Formu, üniversite öğrencilerinin sahip oldukları değerleri belirlemek için“Değerler Ölçeği”, akılcı olmayan inançlarını belirlemek için“Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği”ve sosyal görünüş kaygılarını belirlemek için“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin yüzde ve frekans hesapları SPSS 18 paket programı ile oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen analiz sonuçlarına göre, değerler ile akılcı olmayan inançlar arasında negatif yönlü doğrusal ilişki ortaya çıkmıştır. Başka bir söylemle ortaya çıkan analiz sonuçları, üniversite öğrencilerinin sahip olduğu değerlerinçoğalmasıyla, akılcı olmayan inançlarında azalma olacağı görülmektedir. Bununla beraber değerler değişkeni ve bir diğer değişken olan sosyal görünüş kaygısı değişkeni arasında negatif yönlü doğrusal bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.Son olarak üniversite öğrencilerinin akılcı olmayan inançları ve sosyal görünüş kaygısı değişkenleri arasındaki ilişkigözlemlendiğinde, pozitif yönlü doğrusal bir ilişkininhusul bulduğu tespit edilmiştir. Başka bir anlatımla ortaya çıkan analiz sonuçları, Üniversite öğrencilerinin akılcı olmayan inançlarının artması ile birlikte sosyal görünüş kaygılarının artacağını dile getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to study the precurser relation among the values which the university students have , their irrational beliefs and their social apperance anxiety. İn the research, structural equation modeling analysis is carried out with the purpose pf testing the precurser relation among the values, irrational beliefs and social appearance anxiety. İt is carried out with AMOS 19 program.İn this research , we were used the personal information form, The Value Scale, determining yhe values witch the unniversity students have, the irrational beliefs scale determining their irrational beliefs, the social apperance anxiety scale determing their social apperance anxiety.Percentage and freqvency calculation of collecded data were olso perfermed with the SPSS 18 packed program. According to the findings as a result of the analyzes, it determined that there is a negative relationship between the values and irrational beliefs, in other words, whem the values which the university students have increase, their irrational beliefs will decrease. İt has also determined that there is a negative relationship between the values and the social apperance anxienty . Finally, when the precursor relations of the university students irrational beliefs and the social apperance anxiety have studied, it has determined that there is a positive relationship between them. İn other words it has also determined that when their irrational beliefs inerease, their social appearonce anxiety will increase too.