Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım ve sosyal görünüş kaygılarının araştırılması
Investigation of university students physical activity participation and social appearance anxiety
  1. Tez No: 985070
  2. Yazar: MERVE ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZTÜRK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite, sosyal görünüş kaygısı ile demografik bilgileri incelemek ayrıca bu iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmaya Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde öğrenim gören 254 kadın ve 171 erkek toplam 425 gönüllü öğrenci katılmıştır. Örneklem grubunun yeterliliğini belirlemek amacıyla G-power analizi yapılmış ve yeterli sayıda olduğu tespit edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Doğan (2010) tarafından geçerlilik ve güvenirliliği yapılan Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Öztürk (2005) tarafından geçerlilik ve güvenirliliği yapılan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin aile fiziksel aktiviteye katılım durumu ile sosyal görünüş kaygısı arasında istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilmiştir (p<0.05). Ayrıca fiziksel aktivite ile cinsiyet ve bölüm değişkeni arasında bir fark tespit edilmiş olup (p<0.05), sosyal görünüş kaygısı arasında düşükte olsa bir ilişki tespit edilmiştir (p<0.05). Sonuç olarak araştırmada üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin cinsiyet ve bölüm değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği, ancak sosyal görünüş kaygı puanlarının yaş, ekonomik durum, barınma durumu ve sınıf düzeyi değişkenlerinde anlamlı fark oluşturmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Sosyal görünüş kaygısını azaltmaya yönelik psikoeğitim ve farkındalık programları, öğrencilerin bilinç düzeyini artırarak fiziksel aktiviteye katılımlarını destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine university students' physical activity, social appearance anxiety, and demographic characteristics, as well as to determine the relationship between these two variables. A total of 425 volunteer students, including 254 females and 171 males studying at Osmaniye Korkut Ata University, participated in the research. A G-power analysis was conducted to determine the adequacy of the sample group, and it was found to be sufficient. The data were collected using the Personal Information Form developed by the researcher, the Social Appearance Anxiety Scale validated and tested for reliability by Doğan (2010), and the International Physical Activity Questionnaire validated and tested for reliability by Öztürk (2005). According to the research findings, a statistically significant relationship was found between students' family participation in physical activity and social appearance anxiety (p<0.05). In addition, a significant difference was determined between physical activity and gender and department variables (p<0.05), and although low, a relationship was found between physical activity and social appearance anxiety (p<0.05). As a result, it was determined that university students' physical activity levels showed significant differences according to gender and department variables, whereas social appearance anxiety scores did not show significant differences in terms of age, economic status, accommodation status, and class level variables (p>0.05). Psychoeducation and awareness programs aimed at reducing social appearance anxiety may increase students' awareness levels and support their participation in physical activity.