Mesleki aidiyet ve iş tatmini arasındaki ilişki: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi idari personeli üzerine uygulama
The relationship between vocational belonging and job satisfaction: An application on Çanakkale Onsekiz Mart University employees
- Tez No: 1006498
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi idari personelinin mesleki aidiyetleri ve iş tatminleri incelenmiştir. Çalışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde idari personel olarak çalışan 200 erkek ve 146 kadın olmak üzere toplam 346 çalışan katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 41,28±9,46'dır.Veri toplama aracı olarak Keskin ve Pakdemirli (2016) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Mesleki Aidiyet Ölçeği, Başol ve Çömekçi (2020) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan İş Tatmini Ölçeği ve demografik değişkenlere ilişkin form kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 27.0 veri analiz yazılımı kullanılarak analiz edildi. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon testi ile, iki değişken arasındaki fark ise parametrik olmayan Mann-Whitney U testi, ikiden fazla değişken arasındaki fark için Kurskal-Wallis testi kullanılmıştır. Katılımcıların mesleki aidiyet ve alt boyutlarıyla iş tatminleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (p<0,01). Katılımcıların cinsiyet, medeni durumu, yaş ve mesleki deneyim süreleri ile mesleki aidiyet ve alt boyutlarıyla iş tatmini puanlarında istatiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir (p>0,05). Ayrıca katılımcıların eğitim durumlarına göre mesleki aidiyet, mesleki yönetim aidiyeti, mesleki örgüt aidiyet ve iş tatmini puanlarında gruplar arasında istatiksel fark tespit edilmiş (p<0,05) eğitim düzeyi düşük olan bireylerin puanları daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak idari personelin mesleki aidiyet ve iş tatmini birbiriyle ilişkili kavramlarıdır. Özellikle bu iki değişkenin birbirini etkileme olasılığı olduğu söylenebilir. Araştırmamıza konu olan örneklemin eğitim durumunun düşük olmasına rağmen mesleklerine yönelik aidiyet ve iş tatmin duygularının daha yüksek olması söz konusudur. Bu nedenle özellikle eğitim durumu yüksek olan personelin beklentilerinin araştırılmasının ileriki çalışmalar açısından önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the vocational belonging and job satisfaction levels of the administrative staff of Çanakkale Onsekiz Mart University were examined. In total, 346 administrative employees (200 men and 146 women) with an average age of 41.28 ± 9.46 participated in the study. The Vocational Belonging Scale, whose validity and reliability study was conducted by Keskin and Pakdemirli (2016), the Job Satisfaction Scale, whose validity and reliability study was conducted by Başol and Çömekçi (2020), and a form pertaining to demographic variables were employed as data collection instruments. The data were analyzed using SPSS 27.0 software. The association between variables was determined using the Spearman correlation test, and differences between groups were analyzed using the nonparametric Mann–Whitney U test. The findings revealed a statistically significant relationship between participants' professional sense of belonging and its sub-dimensions and their job satisfaction (p < 0.01). No statistically significant difference was found between gender, marital status, age, and years of professional experience and job satisfaction scores (p > 0.05). However, a statistically significant difference was found in professional sense of belonging, professional management sense of belonging, professional organization sense of belonging, and job satisfaction scores based on participants' educational background (p < 0.05), with individuals having lower educational levels reporting higher scores. In conclusion, vocational belonging and job satisfaction are interrelated concepts for administrative personnel and may have a reciprocal influence on each other. The finding that participants with lower educational levels reported higher levels of vocational belonging and job satisfaction suggests that examining the expectations and perceptions of highly educated personnel may be particularly important for future research.