Konvansiyonel/rekombinant metotlar ile üretilen PA, EF ve LF antijenlerinin aktivitesinin in vitro sistemde incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the activity of PA, EF and LF antigens produced by conventional/recombinant methods in vitro system
  1. Tez No: 1006499
  2. Yazar: AYŞEN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DEMİROĞLU ZERGEROĞLU, DR. DR. YÜKSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Şarbon hastalığı etkeni Bacillus anthracis, iki virülans faktöre sahip, gram pozitif bir bakteridir. Virülans faktörleri poli-D glutamik asit kapsülü ve A-B tipi toksin formasyonudur. Toksin formasyonu için, koruyucu antijen (PA) proteini ile ölümcül faktör (LF) birleştiğinde ölümcül toksin (LT); ödem faktörü (EF) birleştiğinde ödem toksini (ET) oluşur. Toksinler hücre içerisine alınırken öncelikle PA83 proteini membran reseptörüne bağlanır ve hücre zarı fürin proteazlarıyla PA63 formuna kırılır. EF ve LF proteinleri, PA63 proteinine bağlanarak hücre içerisine alınır. LT hücre içi mitojenle aktifleşen kinaz kinaz (MKK) proteinleri üzerinde etkili olarak hücre ölümüne; ET ATP harcanmasına bağlı cAMP artışı yolu ile ödeme sebep olur. Tez kapsamında, PA83 proteininin in vitro ortamda PA63 proteinine kırılımı gerçekleştirilmiş, LF ve EF proteinine bağlanması kontrol edilmiştir. LT'nin biyoaktivitesinin tespit edilmesi için mürin makrofaj J774a.1 hücre hattına alternatif olarak insan monosit THP-1 hücrelerinin makrofaja farklılaştırılması phorbol-12- myristate-13-acetate (PMA) kullanılarak optimize edilmiştir. LT biyoaktivitesi için referans/rekombinant PA proteinleri ile rekombinant LF proteinleri ve konvansiyonel toksin içeren supernatant J774a.1 ve THP-1 kaynaklı makrofaj hücrelerine uygulanarak hücre canlılığı üzerine etkisi MTT kolorimetrik ajanı ile tespit edilmiştir. Her örnek için elde edilen doz-cevap eğrisinden IC50 dozları tespit edilmiştir. ET biyoaktivitesinin tespiti için rekombinant ET ve konvansiyonel olarak üretilen ET içeren supernatant CHO-K1 hücrelerine uygulandıktan sonra cAMP ekspresyonunun indüklediği ELISA ile tespit edilmiştir. Toksin formasyonlarının makrofaj hücrelerinin proinflamatuar sitokin seviyeleri üzerindeki etkisinin tespiti için LT'nin TNF-α ve IL- 8; LT+ET kombinasyonunun IL-1 β ve IL-6 sitokin seviyelerini indüklediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anthrax disease agent Bacillus anthracis is a gram-positive bacterium with two virulence factors. Virulence factors are poly-D glutamic acid capsule and A-B type tripartite toxin. Lethal Toxin (LT) is formed by the combination of the Protective Antigen (PA) and Lethal Factor (LF); Edema Toxin (ET) is formed by the combination of PA and Edema Factor (EF) protein. While the toxins are taken up by the cell, first the PA83 protein binds to the membrane receptor and is cleaved into the PA63 form by the cell membrane furine proteases. Next step, EF and LF proteins can be bind to PA63. At the last step, EF and LF that are bound to the PA63 are taken up by the cell. LT is effective on intracellular Mitogen Activated Kinase Kinase (MKK)proteins and causes cell death; ET causes edema through the increase in cAMP due to the consumption of ATP.In this thesis, PA83 protein was cleaved into PA63 protein and its binding to LF and EF protein was studied in in vitro systems. In order to determine the bioactivity of LT on the macrophage cells, differentiation of human monocyte THP-1 cells into macrophages as an alternative to the murine macrophage J774a.1 cell line was optimized using phorbol-12-myristate-13-acetate (PMA). In order to determine LT biological activity, reference/recombinant PA and LF proteins and bacterial supernatant, which was conventionally produced containing three toxin proteins were applied to J774a.1 and THP-1 derived macrophage cells, and the cell viability was detected by MTT colorimetric agent. The IC50 dose for each sample was calculated from the dose-response curve obtained from the cell vıability assay. For the determination of ET bioactivity, it was determined that it induced cAMP expression level by ELISA after the the conventionally produced ET-containing supernatant and recombinant ET was applied to CHO-K1 cells. To determine the effect of toxin formations on proinflammatory cytokine levels of macrophage cells; LT induced TNF- α and IL-8, LT+ET combinations induced IL-1 β and IL-6 cytokine levels.