Sonlu elemanlar yönteminde ağ oluşturma teknikleri
Mesh generation methods at the finite elements
  1. Tez No: 100650
  2. Yazar: HAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
SONLU ELEMANLAR METODUNDA AĞ OLUŞTURMA TEKNİKLERİ ÖZET Mekanik dizayn genellikle matematiksel olarak tanımlanması güç, karmaşık şekilleri içerir. Mühendisler 1950' lerde analizi yapılacak modeli küçük elemanlara bölüp her eleman için bir denklem takımı elde etmiş ve bu denklem takımım çözümlemeyi bulmuşlardır. Yönteme sonlu elemanlar yöntemi, bölünmüş parçalara da sonlu eleman denir. Sonlu elemanlardan oluşan yapıya ağ yapısı denir. Sonlu elemanlar iki boyutta genelde üçgen veya dörtgen, üç boyutta da tetrahedral veya brick (tuğla) elemanı olabilir. Büyük ve karmaşık şekilli parçalan elemanlara bölmek ve ağ yapışım el ile oluşturmak imkansızdır. Özellikle üç boyutda bilgisayar yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada sonlu elemanlar yönteminde ağ oluşturma teknikleri incelenmiş gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun daha iyi anlaşılabilmesi için açıklayıcı örnekler verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde sonlu elemanlar yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiş ve bir problemin çözümü sırasında hangi adımların takip edileceği açıklanmıştır. Daha sonra örnek bir uygulama yapılarak bir milin sonlu elemanlar metodu yardımı ile kuvvet uygulanması halinde yer değiştirme, gerilme ifadesi çıkarılmıştır. Bölüm sonunda ise sonlu elemanlar metodunun avantajları sıralanmış ve paket programlar belirtilmiştir. İkinci bölümde, sonlu elemanlar metodunda ağ oluşturma yöntemleri teorik açıdan ele alınmış, ağ oluşturma koşullan ve yöntemleri açıklanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, sonlu elemanlar paket programlarından olan ANSYS ve IDEAS' da ağ oluşturma yöntemleri ve ağ kontrolleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise bu iki paket program ile ilgili örnekler yapılarak konunun pekiştirilmesinin sağlanması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
MESH GENERATION METHODS AT THE FINITE ELEMENTS SUMMARY In this study, mesh generation methods are examined at the finite elements method. First, general information is given about finite elements method. Next, teorical studying is made about mesh generation and how to make the mesh generation on the ANS YS and IDEAS computer programme is explaned. Mechanical design involves shapes that are often complex and not easily described mathematically. In the 1950s, engineers found that by breaking down the entire shape of a given structure into many smaller ones, and combining the solutions to each subdivision a designer could formulate an approximate answer to the original problem. Each subdivision came to be called a finite element and the solution method finite element method (FEM). The broken-up form is called mesh. The elements, unlike the original form, are easy to describe and their responses to phenomena such as stress or heat easily predicted. The engineer could then solve the original problem. FEA enables engineers to observe the responses of physical systems to certain imposed conditions when it not be possible to find an exact solution. The quality of an engineering decision, therefore, depends on the quality of these approximate solutions. The accuracy and the expense of the calculations are strongly affected by the goodness of the underlying mesh. An ideal mesh is characterized by small elements where stress gradients are small and elements which are regular or undistorted shape. After the original domain has been broken down to subdomains, the finite element are described by simple algebric functions usually polynomials, which are called elemental basis functions or shape functions. After the mesh and functions are established, the designer uses an FEA program to solve the approximate description of the problem over and over again, each time getting closer to the actual solution and finally converging on it. This phase of preprocessing is very important in the sense that the generation of a valid mesh in a domain with a complex geometry is not a trivial operation and can be very expensive in terms of the time required. On the other hand, it is crucial to create a mesh which is well adapted to the physical properties of the problem under consideration, as the quality of the computed solution is strongly related to the quality of the mesh. In chapter one, general information is given about finite elements method and mathematical equations are gotten at the analysis. At the end of the part the advantages of the finite elements method is denoted. vn