İnhaler kortikosteroid kullanan KOAH'lı bireylerde oral mukozit ve ağız bakımının değerlendirilmesi
Evaluation of oral mucositis and oral care in individuals with COPD using inhaled corticosteroids
- Tez No: 1006516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KIR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, inhaler kortikosteroid tedavisi uygulanan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde oral mukozit görülme durumu ile ağız bakım alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yürütülen bu araştırmaya, bir üniversite hastanesinin göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran ve inhaler kortikosteroid kullanan 72 KOAH hastası dahil edilmiştir. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Ağız Sağlığı Değerlendirme Formu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Oral Mukozit Derecelendirme Ölçeği ve Ağız Bakımı Öz-Yetkinlik İnanç Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların çoğunda hafif ve orta düzeyde oral mukozit bulguları saptanmıştır. Ağız kuruluğu, tat alma bozukluğu, periodontal hastalık ve diş çürüğü gibi ağız sağlığına ilişkin sorunların yaygın olduğu belirlenmiştir. Ağız bakım alışkanlıklarının genellikle yetersiz olduğu; düzenli diş fırçalama oranının düşük, diş fırçası değiştirme süresinin uzun ve ağız bakım ürünü kullanımının sınırlı olduğu görülmüştür. Diş fırçalama sıklığı, periodontal hastalık varlığı ve ağız hijyen durumu ile mukozit düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, ağız sağlığı puanları ile DSÖ mukozit skorları arasında pozitif korelasyon belirlenmiştir (r=0.804, p<0.001). Araştırma bulguları, inhaler kortikosteroid kullanan KOAH'lı bireylerde ağız bakım alışkanlıklarının yetersiz olduğunu ve bu durumun oral mukozit gelişimini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ağız sağlığına ilişkin bilgi ve becerilerin artırılmasına yönelik hemşirelik temelli eğitim müdahalelerinin, mukozit riskini azaltmada etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between oral mucositis and oral care habits in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) using inhaled corticosteroid therapy. This descriptive and correlational study was conducted with 72 COPD patients who applied to the chest diseases outpatient clinic of a university hospital and were using inhaled corticosteroids. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Oral Health Assessment Form, World Health Organization (WHO) Oral Mucositis Grading Scale, and the Oral Care Self-Efficacy Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, independent t-test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman correlation tests. Most participants exhibited mild to moderate symptoms of oral mucositis. Oral health problems such as dry mouth, taste disturbances, periodontal disease, and dental caries were found to be common. Oral care practices were generally insufficient, with low rates of regular tooth brushing, infrequent toothbrush replacement, and limited use of oral care products. Statistically significant relationships were found between oral mucositis scores and variables such as brushing frequency, presence of periodontal disease, and oral hygiene status. A positive correlation was observed between oral health scores and WHO mucositis scores (r=0.804, p<0.001). The findings indicate that oral care practices are inadequate among COPD patients using inhaled corticosteroids, and this inadequacy contributes to the development of oral mucositis. Nurse-led educational interventions to improve oral hygiene knowledge and practices may be effective in reducing mucositis risk.