An Occupational hygiene study in-small scale lead battery manufacturing industry
- Tez No: 6844
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÜZ ET KURS USLU AKUMULATOK IMALATHATOLERITOE BİR İS HİJYENİ ARAŞTIRtfAST Yıldırım, Belgin Yüks;ek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yö net i c i s i : Ass i st. Prof. Dr*. Secde t Ta rka n Mayıs, 1989 Dört aküraülatör imalathanesinde,- işçilerin kurşuna maruziyet düşeylerini saptamak ve çalışma ortamındaki zararlı nuruziyeti kontrol altına almak amacıyla bj r iş îıijy«ni araştırması yürütüldü (Ankara, 16. 2. 1933- 3. il. 1933). Otuzdqkuz Denc-ık ve an Kontrol İle çalışma ortamları incelendi. Solunulan hava, kan ve idrcir örnekleri İle işçilerin el ve yünlerinden yüzey örnekleri toplandı ve analiz edildi. Havada-kursun, kanda- kurs un CPb-B), el ve yüz örneklerindeki kurşun konsantrasyonu tayinlerinde AAS yöntemi kullanıldı. Kanda ç i nko -pratopar f irin ı vdüzeyi hematof ulorometre ile saptandı. idrarda kaproporf irin tayini için yarı-kantitatif bir UV yöntemi kullanıldı. Denek ve Kontrol gruplarının Pb-B ve Zn-PP aritmetik ortalamalarının farklılıkları istatistiksel alarak test edildi ve % 95' lik bir güven katsayısı ile, Denek ve Kontrol verileri arasındaki farkın, beklenildiği gibi, yüksek düzeyde anlamlı olduğu bulundu. Deneklerin %95' inin kanda kursun düzeyleri, ACGIH tarafından verilen Biolojik Limit Değerinin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AS OCCUPATIONAL HYGIEBE SURVEY IV SMALL-SCALE LEAD BATTERY XABUFACTURI9G INDUSTRY Yıldırım, Belgin M. Sc. in Chemistry- Supervisor; Assist. Prof. Dr. Secdet Tarkan Hay, 1989 An Occupational Hygiene Survey was carried out in four lead storage battery manufacturing establishments in Ankara, during 16 Feb. -8 Bfov. 1988 to find out the degree of exposure of workers to lead and to control the hazardous exposure in the working environment. Thirty nine Subjects, ten Controls, and their working environment were investigated. Inhaled-air, blood, urine, and contaminated hand and face surface samples were collected and analyzed. The AAS method was used for lead in air, lead in blood and lead on face and hand. Zinc protoporphyrin