Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde uluslararası göçün nedenleri üzerine ampirik bir inceleme
An empirical study on the causes of international migration in developing and developed countries
  1. Tez No: 1006529
  2. Yazar: SEVGİ BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇEŞTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası göç olgusu, ülkeler arasındaki kalkınma farklılıkları, makroekonomik dalgalanmalar ve demografik dönüşümler bağlamında ortaya çıkan çok boyutlu bir uyum ve yeniden konumlanma süreci olarak değerlendirilmektedir. Çeşitli makroekonomik göstergeler ile göç akımları arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Demografik baskılar ve nüfus artışı da özellikle gelişmekte olan ülkelerde göç potansiyelini artıran önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde uluslararası göçün ekonomik ve demografik belirleyicilerini ampirik olarak incelemektir. Bu doğrultuda göçü etkileyen faktörler; ekonomik büyüme, işsizlik, enflasyon, ekonomik küreselleşme endeksi ve nüfus değişkenleri olarak belirlenmiştir. Analizde gelişmekte olan 22 ve gelişmiş 17 ülkenin 2002–2021 dönemine ait yıllık verileri kullanılarak panel kantil regresyon yöntemi ve Juodis, Karavias ve Sarafidis (2021) Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, gelişmekte olan ülkelerde düşük kantilde ekonomik büyümenin göç üzerindeki etkisi negatif, yüksek kantilde ise pozitif bulunmuştur. Enflasyon, işsizlik oranı ve ekonomik küreselleşme endeksinin net göç üzerindeki etkisi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Nedensellik sonuçları ekonomik büyüme, enflasyon, işsizlik ve ekonomik küreselleşmenin göçün nedeni olduğunu göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde ise ekonomik büyüme, ekonomik küreselleşme ve nüfus değişkenlerinin net göç üzerindeki etkisi tüm kantillerde pozitif ve anlamlı bulunurken, enflasyon ve işsizlik oranının bazı kantillerde negatif etkisi tespit edilmiştir. Nedensellik testi sonuçlarına göre de, kullanılan tüm bağımsız değişkenlerin göçün nedeni olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of international migration is considered a multidimensional process of adaptation and repositioning arising in the context of development disparities between countries, macroeconomic fluctuations and demographic transformations. There is a strong relationship between various macroeconomic indicators and migration flows. Demographic pressures and population growth are also among the important factors increasing the potential for migration, particularly in developing countries. The aim of this study is to empirically examine the economic and demographic determinants of international migration in developing and developed countries. Accordingly, the factors affecting migration have been determined as economic growth, unemployment, inflation, the economic globalisation index, and population variables. The analysis utilizes annual data from 22 developing and 17 developed countries for the period 2002–2021, applying the panel quantile regression method and the Granger causality test by Juodis, Karavias, and Sarafidis (2021). According to the analysis results, the effect of economic growth on migration is found to be negative at the low quantile and positive in the high quantile in developing countries. Inflation, unemployment rate, and the economic globalization index have a positive and statistically significant effect on net migration. Causality results indicate that economic growth, inflation, unemployment and economic globalisation are causes of migration. In developed countries, the effect of economic growth, economic globalisation and population variables on net migration is positive and significant at all levels, while inflation and unemployment rates are found to have a negative effect in some levels. According to the causality test results, all independent variables used is determined to be causes of migration.