1980-1993 yılları arasında Zonguldak'ta kaçak madenlerde kadın istihdamı ve kadın emeğinin niteliği
Illegal mining in Zonguldak between 1980 and 1993: Women's employment and the quality of women's labor
- Tez No: 1006534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1980- 1993 yılları arasında Zonguldak'ta kaçak madenlerde kadın istihdamı ve kadın emeğinin niteliği ile ilgili çalışmada; kadınların maden havzasına gelişleri ve madenlerde çalışmaya başlamasıyla birlikte aile ekonomisindeki görülmeyen emekleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Madencilik zor bir meslektir. Toplumsal normlar, madenciliği sadece erkek işi olarak düşünmeye yönlendirirken, Zonguldak kaçak madenlerindeki aile işletmelerinde kadınların emeğinin ekonomik zorluklarda görünür olması, kadın emeğine ihtiyaç kalmadığında bu emek sanki hiç yokmuş gibi hafızalara yerleşmiştir. Bu çalışma madenlerde çalışmış, madenci kadınların emeklerini gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
A study on women's employment and the nature of women's labor in illegal mines in Zonguldak between 1980 and 1993 sought to reveal the unseen labor women exerted in the family economy as they arrived in the mining area and began working in the mines. Mining is a challenging profession. While social norms lead one to think of mining as exclusively a male occupation, the visibility of women's labor in the family businesses of Zonguldak's illegal mines, despite the economic hardships, has become etched in memories as if their labor never existed when it was no longer needed. This study aims to bring to light the labor of women miners who worked in the mines.