Dijital liderlik becerilerinin örgütsel yeniliğe etkisinde yapay zekâ araçlarının düzenleyici rolü: Edirne ili okul yönetici ve öğretmenleri üzerine bir çalışma
The moderating role of artificial intelligence tools on the effect of digital leadership skills on organizational innovation: A study on the school managers and teachers in Edirne
- Tez No: 1006535
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Yönetici ve öğretmenlerin dijital liderlik becerilerinin örgütsel yeniliğe etkisinde yapay zekâ araçlarının düzenleyici rolünün incelendiği bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk, orta ve lise kademesinde görev yapmakta olan tüm okul yöneticisi ve öğretmenler oluştururken; örneklemi Edirne ilinde görev yapmakta olan 74 yönetici ve 382 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Okul Yöneticisi ve Öğretmenler İçin Anket Formu”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen anket verileri Excel uygulamasına aktarıldıktan sonra IBM SPSS 22 Paket İstatistik programı ve R programlama dili için açık kaynaklı bir grafiksel kullanıcı arayüzü olan Jamovi kapsamında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre katılımcılar dijital liderlik becerileri ve örgütsel yenilik düzeyleri arasında orta düzeyde ilişki sergilemektedir. Benzer şekilde dijital liderlik becerileri ile yapay zekâ (YZ) görüşleri arasında orta düzeyde bir ilişki gözlemlenmiştir. Ancak, yapay zeka görüşleri ile örgütsel yenilik arasında düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, dijital liderlik düzeyi cinsiyete veya hizmet süresine göre önemli ölçüde değişmemekle birlikte, iş rollerine göre farklılık göstermektedir. YZ düzeyleri açısından, cinsiyete ve iş rollerine göre önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Örgütsel yenilikçilik eğitim durumuna göre bazı farklılıklar göstermektedir. Dijital liderlik ve kurumsal yenilikçilik arasında orta düzeyde ve anlamlı bir pozitif ilişki bulunmaktadır. Bu, dijital liderlik algısının yükseldikçe örgütsel yenilik tutumunda artış eğilimi bulunduğunu ifade etmektedir. Ancak, yapay zekanın bu ilişkideki düzenleyici rolüne bakıldığında yapay zeka algısının dijital liderlik ile örgütsel yenilik arasında düzenleyici bir rol oynamadığı tespit edilmiştir. Bu sonuç, YZ teknolojilerinin eğitim kurumlarında henüz gelişim aşamasında olması ve örgütsel yeniliğe örgütsel değişkenlerin de etki etmesi ile açıklanabilmektedir. Sonuç olarak dijital liderlik ve örgütsel yenilikçilik karşılıklı etkileşim içinde olan değişkenlerdir ve bu nedenle okullarda sürdürülebilir bir yenilik kültürü, ancak bu üç boyutun eş zamanlı güçlendirilmesiyle ve yapay zeka teknolojilerinin örgütsel süreçlerde daha belirgin kullanılması ile mümkün olacaktır. Anahtar
Özet (Çeviri)
This study, which examines the moderating role of artificial intelligence tools in the impact of administrators' and teachers' digital leadership skills on organizational innovation, employed a survey design, a quantitative research method. The study population consisted of all school administrators and teachers working at the primary, secondary, and high school levels affiliated with the Ministry of National Education of the Republic of Turkey, while the sample consisted of 74 administrators and 382 teachers working in the province of Edirne. A“Personal Information Form”and a“Survey Form for School Administrators and Teachers”were used within the scope of the research. The survey data obtained were transferred to Excel and then analyzed using the IBM SPSS 22 statistical software package and Jamovi, an open-source graphical user interface for the R programming language. According to the results, participants exhibited a moderate relationship between digital leadership skills and organizational innovation levels. Similarly, a moderate relationship was observed between digital leadership skills and views on artificial intelligence (AI). However, a low-level relationship was found between views on AI and organizational innovation. In addition, while the level of digital leadership does not significantly vary according to gender or length of service, it does differ according to job roles. Significant differences emerged in terms of AI levels according to gender and job roles. Organizational innovation shows some differences according to educational status. There is a moderate and significant positive relationship between digital leadership and organizational innovation. This indicates that as the perception of digital leadership increases, there is a tendency for attitudes towards organizational innovation to increase. However, when considering the moderating role of artificial intelligence in this relationship, it was found that the perception of artificial intelligence does not play a moderating role between digital leadership and organizational innovation. This result can be explained by the fact that AI technologies are still in the developmental stage in educational institutions and that organizational variables also influence organizational innovation. In conclusion, digital leadership and organizational innovation are variables that interact with each other, and therefore, a sustainable innovation culture in schools will only be possible with the simultaneous strengthening of these three dimensions and the more prominent use of artificial intelligence technologies in organizational processes.