1980-1993 yılları arasında Türk basını
Turkish press during 1980-1993 period
  1. Tez No: 87532
  2. Yazar: MÜRŞİDE BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET“1980-1993 Yılları Arasında Türk Basını”konulu çalışma ile; basın tarihimiz açısından önemli gelişmelerin yaşandığı bu döneme ait olayların tespiti, değerlendirilmesi ve sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. 12 Eylül askeri müdahalesiyle başlayan ve Turgut özal iktidarıyla devam eden yeni dönemde; Türk basın tarihi açısından faydalı sonuçlar ortaya koyacağını düşündüğümüz için, Türk basınında ekonomik, siyasi, kültürel ve mesleki anlamda yaşanan değişimin dikkat çeken yönleri, basın özgürlüğü, kamuoyu, demokratik yaşam ve basın mesleği bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu çalışma ile; Basın özgürlüğünün sınırları, özgürlüğün kullanılış şekli ve gazetecilerin sorumluluk anlayışlarının bu dönemde oldukça tartışıldığı; Basın meslek ilkelerine uymak, toplumun düşünce ve kanaatlerine saygı, kamuoyunu olumlu yönde yönlendirme ve toplumsal değerlere bağlılık, menfaat kaygısı ve ticari çıkarlar yerine kamuoyunun faydasını gözetmek gibi“sorumluluk”düşüncesinin zorunlu kıldığı tutum ve davranışlardan uzaklaşıldığı; Basın-okuyucu ilişkilerinde bir güven bunalımı yaşandığı ve artık okuyucunun eskiden olduğu kadar gazetesine güvenmediği; Gazetelerin yayın politikalarını oluştururken, asıl işlevlerini daima göz ardı ettikleri, gazetecilerin varlık sebeplerini unutarak halka yüz çevirdikleri; habercilik ilkelerinden saparak, haberi yanlı, tarafgir, objektiflikten uzak şekilde vermeyi göze alabildikleri; bazı gerçekleri gizleyerek, bazı olayları görmezden gelerek, olduğundan farklı göstererek ya da gereğinden fazla ön plana çıkartarak gündemi saptırabildikleri ve halka rağmen diledikleri yönde gündem oluşturabildikleri gözlenmiş; Basının sermaye yapısı ve yayıncılıktaki hedef ve önceliklerinin değiştiği; gazetelerin ya ticari ve sınai faaliyette bulunan ve gazetecilikle ilgisi bulunmayan sermayedarların eline geçtiği ya da basın mesleğinden gelen ve asıl işi gazetecilik olan gazete sahiplerinin ayrıca ticari ve sınai faaliyetlerde bulunmaya başladıkları; bu eğilimin sermayenin büyümesini, tek elde toplanmasını, holdingleşme ve tekelleşmenin hızlanmasını sağladığı; Holdingleşme ve tekelleşme eğiliminin ise ticari çıkarların ve maddi menfaatlerin ön plana çıkmasına, gerçek anlamda habercilik ve gazeteciliğin geri plana itilmesine sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study called“Turkish Press During 1980-1993 Period”is the investigation of those events which have occured during this period in which strategical developments were experienced in view of our press history, their evaluation and assessment of their consequences. In the new period which started with the military interference on the 12th of September and which continued with Turgut Özal goverment, the important aspects of the changes realized in the Turkish press in economical, political, cultural and professional terms and the press freedom, public opinion, democratic life and press profession have been investigated by an integral approach. With this study the following aspects have been observed; The limits of press freedom, the way how it used and the responsibility of the journalists have been intensively discussed; adoption of professional press principles, respect to public opinion and ideas, channeling the society in a positive manner and compliance with social values, the action and the attitude to consider public benefits instead of self and commercial benefits under the responsibilitiy approach have been ignored; Lack of trust has been observed in press-reader relations and the reader is no more trusting his newspaper anymore; newspaper ignore their main functions in establishing their publication policies, journalists turn their face away from public by forgetting their reason of existence; journalists deviate from true information principles by giving one sided, supporting inrormation away from objectivity; by hiding reality, by closing their eyes to the truth, by showing it in a different way or by showing it in an exaggerated manner and journalists establish the agenda in the way they wish; With this study the following had been ascertianed: The capital stucture and the objectives and the priorities of the press have changed; newspapers have started to be owned by capitalists which are not originated from this profession and which are implementing industrial and commercial activites and the real journalists have started to be interested in commercial and industrial activites by leading to a tendency to increase the capital, by leading to monopolism, holding and monopolism to increase and bring forward; this tendency causing commercial profits and material benefits to increase, the true news and journalism issue to decrease and to go backward.