Cervantes efsanesinden sahneye: Don Kişot'un bale tarihindeki yeri
From Cervantes' legend to the stage: Don Quixote's place in ballet history
- Tez No: 1006545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ARINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Miguel de Cervantes'in“Don Quijote de la Mancha”adlı eseri, yalnızca dünya edebiyatında değil, sahne sanatlarında da derin etkiler bırakmıştır. Bu etkinin bir sonucu olarak eser, 17. yüzyıldan“Petipa–Minkus”dönemine kadar farklı bale, pandomim ve opera ve bale uyarlamalarına konu olmuş; farklı coğrafyalarda çeşitli sahneleme biçimleriyle yeniden üretilmiştir. Türkiye'de ise bu gelenek çoğunlukla Petipa ve Minkus'un versiyonuyla bilinmektedir. Bu araştırma, söz konusu tanınırlığın ötesine geçerek, Don Kişot temalı sahne uyarlamalarını kronolojik ve coğrafi bağlamda incelemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle çalışma, tarihsel sürecin sahne sanatları açısından bilinçli bir kaynak olarak değerlendirilmesine ve gelecek kuşak araştırmacılara aktarılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmada veriler; bale tarihine ilişkin kaynak kitaplar, ansiklopediler, dijital arşivler, librettolar ve müzikoloji çalışmaları üzerinden toplanmıştır. Ayrıca, yurtdışındaki devlet opera ve bale arşivleri ile akademik yayınlar da literatür taramasına dahil edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle sınıflandırılmış, kronolojik sırayla yorumlanmış ve Don Kişot balesinin tarihsel evrimi sanatsal ve tarihsel bağlamda ortaya konmuştur. Bu bağlamda çalışma, Don Kişot balesinin tarihsel gelişimini, koreografik dönüşümlerini ve sahneleme biçimlerini inceleyen nitel bir araştırmadır. Tarihsel analiz, karşılaştırmalı sanat incelemesi ve doküman incelemesi yöntemleri bir arada kullanılarak, eserin sahne sanatları üzerindeki çok yönlü etkisi bütüncül bir perspektiften ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Miguel de Cervantes' Don Quijote de la Mancha has left a profound impact not only on world literature but also on the performing arts. This influence led to numerous adaptations in ballet, pantomime, and opera-ballet from the 17th century up to the Petipa and Minkus era, reinterpreted through diverse staging practices across different regions. In Turkey, however, the tradition has been recognized mainly through the Petipa and Minkus version. This article seeks to move beyond this limited recognition by examining Don Quixote-themed stage adaptations within a chronological and geographical framework. In doing so, it contributes to the conscious preservation of this historical process as a valuable source for the performing arts and its transmission to future generations. Research data were collected from ballet history books, encyclopedias, digital performance archives, librettos, and musicological studies. In addition, state opera and ballet archives abroad, as well as academic publications, were included in the literature review. The collected data were classified through content analysis, interpreted chronologically, and used to present the historical evolution of the Don Quixote ballet within both artistic and historical contexts. Accordingly, this study is a qualitative research that investigates the historical development, choreographic transformations, and staging practices of the Don Quixote ballet. By employing historical analysis, comparative art study, and document analysis, it provides a comprehensive perspective on the multidimensional influence of Cervantes' masterpiece on the performing arts.