Bal peteği yapılı kompozit malzemelerde demir tozu dolgusu etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of iron powder filling in honeycomb composite materials
  1. Tez No: 1006557
  2. Yazar: ÖNDER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bal peteği yapılara sahip kompozit malzemeler, yüksek özgül dayanım ve rijitlik sunmaları sayesinde birçok ileri mühendislik alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle havacılık ve uzay araçlarının kanat, gövde paneli ve iç yapı elemanlarında tercih edilirler. Otomotiv sektöründe çarpışma bölgelerinde, zemin ve kapı panellerinde hem ağırlık azaltarak yakıt tasarrufu sağlar hem de güvenliği artırırlar. Birçok uygulamada bal peteği çekirdekli sandviç kompozitler, uzun ömür, korozyon direnci ve tasarım esnekliği sayesinde önemli avantajlar sunar. Bu çalışmada dolgu malzemesi olarak ferromanyetik demir tozu, elyaf malzemesi olarak ise havacılık sektöründe sıkça kullanılan karbon kumaş ve Nomex Bal peteği yapılı malzeme kullanılarak kompozit malzeme üretimi hedeflenmiştir. Demir tozu içeren numuneler demir tozu içermeyen numuneye göre kıyaslanarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Reçine olarak Loctite marka epoksi reçine kullanılmıştır. Dolgu malzemesi olarak mekanik özellikleri artırması da hedeflenerek demir tozu tercih edilmiştir. Demir tozu, %3 ve %6 oranlarda reçineye ilave edilerek kompozit numuneler elde edilmiştir. Bu çalışmada Nomex esaslı bal peteği yapı seçilmiştir. Elle yatırma yöntemi kullanılarak reçineye %3 ve %6 demir tozu eklenmiş kompozit numuneler elde edilmiştir. Kompozit numunelerin Ultrasonik pals eko, Ultrasonik bond test, üç nokta eğilme ve çekme testleri yapılarak, demir tozunun Ultrasonik ses dalgalarına ve mekanik özellikleri üzerinde etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak demir tozu ilavesi üç nokta eğilme mukavemetini arttırdı, çekme mukavemetini azalttı, ancak akma mukavemetini ise artırmıştır. Yine demir tozu oranının artması ile ultrasonik ses dalgalarının malzeme içindeki sönümlenmesi artmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials with honeycomb structures are widely used in many advanced engineering fields due to their high specific strength and rigidity. They are particularly preferred in the wings, body panels, and internal structural elements of aircraft and spacecraft. In the automotive industry, they reduce weight and increase fuel efficiency in crash zones, floor and door panels, while also enhancing safety. In many applications, honeycomb-core sandwich composites offer significant advantages due to their long life, corrosion resistance, and design flexibility. In this study, ferromagnetic iron powder was used as the filler material, while carbon fabric and Nomex honeycomb material, commonly used in the aerospace industry, were used as the fiber material to produce composite material. Samples containing iron powder were compared to samples without iron powder to examine their usability. Loctite brand epoxy resin was used as the resin. Iron powder was preferred as it also aims to increase mechanical properties. Iron powder was added to the resin at 3% and 6% ratios to obtain composite samples. In this study, a Nomex-based honeycomb structure was selected. Composite samples containing 3% and 6% iron powder added to the resin using the manual mixing method were obtained. The effects of iron powder on ultrasonic sound waves and mechanical properties were investigated by performing ultrasonic pulse echo, ultrasonic bond tests, three-point bending, and tensile tests on the composite samples. As a result, the addition of iron powder increased the three-point bending strength, decreased the tensile strength, but increased the yield strength. Again, with the increase in the iron powder ratio, the attenuation of ultrasonic sound waves in the material increased.