Polietilen tereftalat yüzeyine uygulanan korona ve plazma işlemlerinin yüzey enerjisi ve yaşlanma davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of corona and plasma treatments applied to polyethylene terephthalate surfaces on surface energy and aging behavior
  1. Tez No: 1006572
  2. Yazar: MEHMET DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
Özet
Günümüzde polimer esaslı ince film malzemeler; hafiflik, esneklik ve işlenebilirlik özellikleri sayesinde paketleme, sensör yüzeyleri, esnek elektronikler ve ekran(görüntü) teknolojileri gibi birçok uygulama alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. PET (Polietilen Tereftalat), mekanik dayanımı, kimyasal kararlılığı ve gıda ile temasa uygunluğu nedeniyle bu tür uygulamalarda tercih edilen önemli bir polimerdir. Bununla birlikte, PET yüzeylerinin düşük yüzey enerjisine sahip olması, boya, kaplama ve yapıştırıcı uygulamalarında yeterli tutunmanın sağlanmasını zorlaştırmakta ve yüzey modifikasyon yöntemlerine ihtiyaç doğurmaktadır. Bu tez çalışmasında, PET yüzeylerinde korona ve atmosferik plazma işlemlerinin oluşturduğu fiziksel, kimyasal ve morfolojik değişimler incelenmiştir. Yüzey modifikasyonunun etkinliğini belirlemek amacıyla farklı hat hızları ve güç seviyeleri kullanılmış; modifikasyonun zamana bağlı davranışını değerlendirmek üzere temas açısı ölçümleri işlemden sonra 3–4 saat, 24 saat ve 48 saat olmak üzere farklı zaman aralıklarında gerçekleştirilmiştir. Bu yaklaşım, işlem sonrası yüzeyde meydana gelen ıslanabilirlik değişimlerinin zamana bağlı gelişiminin değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. Çalışmada temas açısı ölçümleri, Arcotest yüzey enerjisi testi, yüzey pürüzlülüğü analizi, FTIR spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleme yöntemleri birlikte kullanılarak yüzey modifikasyonunun etkileri çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Korona işleminde hız–güç etkileşiminin yüzey modifikasyonu üzerindeki rolü enerji yoğunluğu yaklaşımı ile incelenmiş; farklı işlem parametrelerinin yüzey özellikleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, PET yüzeylerinde uygulanan korona ve plazma işlemlerinin işlem parametrelerine bağlı olarak farklı düzeylerde yüzey modifikasyonu oluşturduğunu göstermektedir. Bu kapsamlı değerlendirme, PET esaslı ince film malzemelerin kaplama, baskı ve yapıştırıcı uygulamalarındaki performansının artırılmasına yönelik uygun yüzey modifikasyon koşullarının belirlenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Polymer-based thin film materials are widely used in various application areas such as packaging, sensor surfaces, flexible electronics, and display technologies due to their lightweight nature, flexibility, and ease of processing. Polyethylene terephthalate (PET) is one of the most commonly preferred polymers for such applications owing to its mechanical strength, chemical stability, and suitability for food contact. However, the inherently low surface energy of PET surfaces makes it difficult to achieve sufficient adhesion in painting, coating, and adhesive applications, thereby necessitating the use of surface modification methods. In this thesis, the physical, chemical, and morphological changes induced by corona and atmospheric plasma treatments on PET surfaces were investigated. To evaluate the effectiveness of surface modification, different line speeds and power levels were applied. The time-dependent behavior of the modified surfaces was assessed by performing contact angle measurements at different time intervals, namely 3–4 hours, 24 hours, and 48 hours after treatment. This approach enabled the evaluation of the temporal evolution of wettability changes and the characteristic surface recovery behavior following surface treatment. Contact angle measurements, Arcotest surface energy testing, surface roughness analysis, Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, and scanning electron microscopy (SEM) were employed together to provide a comprehensive assessment of the effects of surface modification. For corona treatment, the role of the speed–power interaction on surface modification was examined using an energy density approach, allowing the influence of different processing parameters on surface properties to be systematically analyzed. The results demonstrate that corona and plasma treatments applied to PET surfaces produce varying degrees of surface modification depending on the processing parameters. This comprehensive evaluation contributes to the identification of suitable surface modification conditions for improving the performance of PET-based thin film materials in coating, printing, and adhesive applications.