A rhetorical narratological approach to narrative spaceand progression in Thomas Hardy's the Return of the Native,the Mayor of Casterbridge, and Tess of the D'urbervilles
Thomas Hardy'nin the Return of the Natıve, the Mayor of Casterbrıdge ve Tess of the D'urbervılles romanlarında anlatı uzamı ile anlatı ilerlemesi ilişkisine retorik anlatıbilimsel bir yaklaşım
- Tez No: 1006582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Thomas Hardy'nin“Karakter ve Çevre Romanları”arasından seçilen eserlerde anlatı uzamının anlatı ilerlemesindeki rolünü incelemektedir. The Return of the Native (1878), The Mayor of Casterbridge (1886) ve Tess of the d'Urbervilles (1891) romanlarına odaklanan edebi analiz kısmı, uzam kullanımın anlatının ilerlemesinde ne şekilde itici bir güç olarak işlev gördüğü sorusundan yola çıkar. Her üç romandaki anlatı uzamı, James Phelan'ın anlatı ilerlemesine ilişkin kuramları çerçeve alınarak istikrarsızlıklar, gerilimler ve öykü düzlemi ile söylem düzlemi arasındaki etkileşimler bakımından incelenmektedir. Retorik anlatıbilimsel bir yaklaşım ile odaklanılan mekânlar arasında uzam çerçeveleri, yer ve zaman dilimi, öykü alanı,“öyküdünyası,”karakterler ve çevre gibi unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların seçilen romanların anlatı ilermesi içindeki işlevlerinin incelenmesi sonucunda, mekâna ilişkin gerilim ve istikrarsızlıkların söz konusu romanlarda anlatıya esas dinamizmi kazandırdığı savunulmaktadır. Anlatı uzamına dair unsurların olay örgüsünün hareketinde nasıl etken konumuna geldiğini gösteren bu çalışma, Viktorya dönemi romanı ile modernist romanın birbirine çok da uzak olmayan özelliklerini harmanlayan Hardy'nin kurmaca eserlerine dair yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a study about the role of space in the narrative progression of selected works from Thomas Hardy's“Novels of Character and Environment.”Focusing on The Return of the Native (1878), The Mayor of Casterbridge (1886), and Tess of the d'Urbervilles (1891), the study addresses the following question: how does narrative space act as a driving force in the movement of plot? Each novel is analyzed in terms of instabilities, tensions, and interactions between the story-level and discourse-level elements against the backdrop of James Phelan's theorizations on narrative progression. Using a rhetorical narratological approach, this study focuses on spatial elements such as spatial frames, settings, story space, storyworld, characters, and environment to demonstrate how narrative space can catalyze narrative progression. It is argued that space-related tensions and instabilities primarily provide the narrative momentum in these novels. By revealing how spatial elements function as agents in plot movement, this study aims to provide new insight into Hardy's oeuvre, which occupies a unique position by conflating not-so-distant features of Victorian and modernist fiction.