A novel voltammetric platform based on europium oxide, niobiumand graphene for the sensitive determination of dopamine
Dopaminin hassas bir şekilde saptanması için öropiyum oksit,niyobyum ve grafen temelli yeni bir voltametrik platform
- Tez No: 900046
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dopaminin voltametrik tespiti için öropiyum oksit (Eu2O3), niyobyum (Nb) ve grafen nanoplatelet (GNP) bazlı yeni bir elektrokimyasal platform geliştirilmiştir. Önerilen elektrokimyasal platformun (GCE/GNP/Nb@Eu2O3) elektrokimyasal olarak aktif yüzey alanı ve yük transfer direnci (Rct), döngüsel voltametrik yöntem (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopikmetotu (EIS) ile sırasıyla 0.4 cm2 ve 135 Ω olarak belirlendi. Bu, önerilen materyalin algılama uygulamalarında umut verici bir aday olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. GCE/GNP/Nb@Eu2O3'nin performansıdopaminin elektrot işlemi için incelendi ve diğer elektrotlarla karşılaştırıldı. GCE/GNP/Nb@Eu2O3,dopaminin voltametrik davranışını geliştirdi ve diğer elektrotlardan daha düşük olan 0.213 V'luk biroksidasyon pik potansiyeli (Epa) sergiledi. Dopaminin potansiyel kayması ve pik gelişimi,GNP/Nb@Eu2O3ile modifiye edilmiş elektrotun daha yüksek elektrokatalitik aktivitesini gösterdi.GCE/GNP/Nb@Eu2O3, dopamin için 7.0×10-10 M (3sb/m) tespit sınırıyla 8.0×10-9 – 3.2×10-6 M çalışma aralığı sergiledi. Voltametrik ölçümler, farmasötik ürünlerde ve biyolojik numunelerde dopamin için mükemmel doğruluk ve yüksek hassasiyet gösterdi.
Özet (Çeviri)
A novel electrochemical platform based with europium oxide (Eu2O3), niobium (Nb) and graphene nanoplatelets (GNP) has been developed for the voltammetric detection of dopamine. The electrochemically active electrode area and charge transfer resistance (Rct) of the proposed electrochemical platform (GCE/GNP/Nb@Eu2O3) were determined to be 0.4 cm2and 135 Ω by cyclicvoltammetric method(CV) and electrochemical impedance spectroscopic method(EIS), respectively. This indicates that proposed material can be considered as a promising candidate in sensing applications. The performance of GCE/GNP/Nb@Eu2O3 was examined for dopamine electrode process and compared with other electrodes. GCE/GNP/Nb@Eu2O3improved the voltametric behavior of dopamine and exhibited an oxidation peak potential (Epa) of 0.213 V, which less than that of other electrodes. The potential shift and peak improvement of dopamine indicated thehigher electrocatalytic activity of electrode modified with GNP/Nb@Eu2O3. GCE/GNP/Nb@Eu2O3 exhibited a working range of 8.0×10-9 – 3.2×10-6 M with a detection limit of 7.0×10-10 M (3sb/m) for dopamine. The Voltammetric measurements showed enormousaccuracy and high precision fordopamine in pharmaceuticals and biological samples.