Nesnelerin internetinde görüntü şifreleme için kaos tabanlı yeni bir yaklaşım geliştirilmesi
Development of a novel chaos-based approach for image encryption in the internet of things
  1. Tez No: 1006599
  2. Yazar: MUHAMMED SAADETDİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosisteminde görsel verilerin hızla artması, kaynakları kısıtlı uç cihazlar için hem güvenli hem de hafif şifreleme çözümlerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Yüksek güvenlik ve düşük hesaplama maliyeti arasında optimum bir denge kurmayı hedefleyen bu tez çalışması kapsamında, literatürde ilk kez tarafımdan önerilen ve tekstil örgü yapılarından esinlenen“Örgüsel Karıştırma”(ÖK) çerçevesi geliştirilmiştir. Bu özgün çerçevenin özel bir uygulaması olarak tasarlanan“Üçlü Karesel Örgü Modeli”(ÜKÖM), mekânsal fazlalığı etkin bir şekilde ortadan kaldıran deterministik ve tersine çevrilebilir bir karıştırma katmanı sunmaktadır. Geliştirilen bu yeni hibrit görüntü şifreleme mimarisi; ÖK tabanlı karıştırma yapısını, parametreleri gizli anahtar ve tek kullanımlık sayı (nonce) ile SHA-256 üzerinden dinamik olarak türetilen bir boyutlu (1B) Lojistik harita tabanlı kaotik yayılma katmanıyla bütünleştirmektedir. Ayrıca, yayılma sürecindeki karmaşıklığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla Çift Akışlı XOR-Mod-Eklemeli (DXA) bir mekanizma kullanılmıştır. Gerçekleştirilen kapsamlı deneysel analizler, algoritmanın teorik maksimuma oldukça yakın (7.9994) bilgi entropisi değerlerine ulaştığını; diferansiyel güvenlik ölçütleri bağlamında ise %99.61 ortalama NPCR ve %33.46 ortalama UACI değerleri ile üstün bir performans sergilediğini kanıtlamaktadır. Gürültü ve veri kaybı saldırılarına karşı yüksek dayanıklılık gösteren bu yöntem, O(8MN) düzeyindeki doğrusal zaman karmaşıklığı sayesinde kaynak kısıtlı IoT ortamlarında gerçek zamanlı görüntü şifreleme uygulamaları için güvenli, hızlı ve pratik bir çözüm ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of visual data within the Internet of Things (IoT) ecosystem necessitates the development of encryption solutions that are both secure and lightweight for resource-constrained edge devices. Aiming to establish an optimum balance between high security and low computational cost, this thesis study develops the“Knit Scrambling”(KS) framework, inspired by textile knitting structures, which is proposed by me for the first time in the literature. Designed as a specific implementation of this original framework, the“Triple-Check Pattern”(TCP) provides a deterministic and reversible permutation layer that effectively eliminates spatial redundancy. This newly developed hybrid image encryption architecture integrates the KS-based permutation structure with a chaotic diffusion layer based on a one-dimensional (1D) Logistic map, whose parameters are dynamically derived via SHA-256 using a secret key and a nonce. Furthermore, to maximize the complexity in the diffusion process, a Dual-Stream XOR-Mod-Additive (DXA) mechanism is employed. Comprehensive experimental analyses demonstrate that the algorithm achieves information entropy values quite close to the theoretical maximum (7.9994) and exhibits superior performance in terms of differential security criteria with average NPCR and UACI values of 99.61% and 33.46%, respectively. Exhibiting high robustness against noise and data loss attacks, this method presents a secure, fast, and practical solution for real-time image encryption applications in resource-constrained IoT environments, thanks to its linear time complexity of O(8MN).