Endüstriyel işletmelerde planlı davranış teorisi kapsamında sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumu öncüllerinin analizi
The analysis of the antecedents of sustainable marketing readiness in industrial companies on the basis of the theory of planned behavior
- Tez No: 965554
- Danışmanlar: PROF. DR. KETİ VENTURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Günümüzde enerji, tarım, tekstil ve turizm gibi sanayi sektöründe faaliyet gösteren küresel markaların gerek üretim ve pazarlama süreçleri gerekse de büyüme trendleri üzerinde yapılan incelemelerde öne çıkan en kayda değer ve kaçınılmaz eylemlerinden birisi sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilir pazarlama, gelecek nesillerin istek ve ihtiyaçlarını tehlikeye atmayan radikal bir katma değer olmakla birlikte doğal çevreyi, ekonomiyi ve sosyal yaşamı koruyan önemli bir olgu olarak nitelendirilmektedir. Sürdürülebilirliğe hazır olma kavramını, doğal sistemin bütünlüğünü bozmadan ve gezegenin kaynaklarından ödün vermeden günümüzün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik örgütsel bir çaba olduğunu belirtmek önemlidir. Tez çalışmasında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin endüstriyel sektördeki çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetişimsel yaklaşımlarını planlı davranış teorisi temel değişkenleri ve sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir pazarlama algıları ve kararları ile şekillenen planlı davranış teorisi öncüllerinin sürdürülebilir pazarlamaya hazır olmaya yönelik etkisi araştırılmıştır. Bu konjonktürden hareketle sürdürülebilir kalkınma öncelikleri, etkileri ve planlı davranış teorisi değişkenleri göz önünde bulundurularak, küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilgili faaliyetlerde yer alan karar vericiler ve politika uygulayıcıları aracılığıyla alınabilecek potansiyel pazarlama eylemlerini iyileştirmelerde yardımcı olacak güvenilir ve sürdürülebilirliğin teşvik edilmesine yönelik kapsamlı, nitelikli ve yönlendirici bilgilerin sunulması planlanmaktadır. Bu çerçevede tez çalışmasının yöntemi, karma araştırma yöntemi üzerine kurulu olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın yöntem kısmı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci çalışmada nitel araştırma yöntemi kapsamında elde edilen mevcut verilerin analiz kısmında içerik analiz yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada, amaçlı/yargıya dayalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda birinci çalışma, sektör yöneticileri ve sahipleri ile yüzyüze derinlemesine görüşmelerle küçük ve orta ölçekli işletmelerin pazarlama karması perspektifinden sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumu ve planlı davranış teorisi öncülleri ile ilişkisinin önemi değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel veriler MAXQDA Analytics Pro 2025 veri analizi programı ile test edilmiştir. Nitel verilere göre planlı davranış teorisi kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelerde yasal düzenlemeler ve sosyal baskılar; algılanan örgütsel kültür ve algılanan kurumsal sosyal sorumluluk; işletme kapasite ve yetenekleri değişkenlerinin, sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumu çerçevesinde önemli olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumu ise sürdürülebilir pazarlama karması 5P (sürdürülebilir ürün, fiyat, dağıtım, tutundurma ve insan) çerçevesinde değerlendirilmiştir. İkinci çalışmada ise kolayda örnekleme yöntemi ve 5'li Likert ölçeği ile anket tekniği (Bknz:EK-4) kullanılarak, planlı davranış teorisi öncüllerinin sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumunu nasıl etkilediği ve öncüllerinin analizi gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, SPSS ve SmartPLS 4 analiz programları ile test edilmiştir. Nicel bulgulara göre sosyal baskıların küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel kültür algıları üzerinde anlamlı bir ilişkisi; sosyal baskılar ve yasal düzenlemeler ile işletme kapasite ve yetenekleri arasında anlamlı ilişkiler; algılanan kurumsal sosyal sorumluluk ile algılanan örgütsel kültür ve sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumu arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Son olarak, sosyal baskıların küçük ve orta ölçekli işletmelerin örgütsel kültür algıları üzerindeki etkisinde algılanan kurumsal sosyal sorumluluk; sosyal baskıların KOBİ'lerin sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumları etkisinde algılanan KSS'nin aracılık rolü ortaya konmuştur. Bu kapsamda endüstriyel işletmelerin sürdürülebilir pazarlamaya hazır olma durumları orta düzeydedir. Bu sonuçlar, bilim insanlarına nitelikli bilimsel araştırmalar oluşturulmasına yönelik önemli çıktılar üretebilmesinin yanı sıra ekonomik, ticarî ve sosyal çıktıların gözetildiği durumlarda küçük ve orta ölçekli işletmelerin sürdürülebilir bir vizyoner bakış açısı ile piyasa değerini arttıracak faaliyetlerde bulunmasına, küresel pazarlarda rekabet avantajı elde etmesine, teknoloji ile değişen sektörlere ayak uydurmaya çalışarak karlı bir müşteri ilişkisi oluşturmasına, daha dinamik ve verimli iş modellerinin yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Ülkemizdeki Türk menşeli küçük ve orta ölçekli işletmelerin yenilik kapasitelerinin arttırılması, güçlendirilmesi, sürdürülebilirliğe yönelik teşvik edilmesi ihtiyacı ekonomik kalkınma açısından önemlidir, bu kriterlerle beraber sürdürülebilirlik çözümü arayan küçük ve orta ölçekli işletmelere rehber niteliği taşıyan bir değer önerisi/modeli sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, sustainability is one of the most significant and inevitable actions of global brands operating in industrial sectors such as energy, agriculture, textiles and tourism, which stand out in the analysis of their production and marketing processes as well as their growth trends. Sustainable marketing is characterized as a radical added value that does not jeopardize the wants and needs of future generations, as well as an important phenomenon that protects the natural environment, economy and social life. It is important to note that the concept of sustainability readiness is an organizational effort to meet today's needs without compromising the integrity of the natural system and without compromising the resources of the planet. The thesis evaluates the environmental, social, economic and governance approaches of small and medium-sized enterprises (SMEs) in the industrial sector within the framework of theory of planned behavior (TPB) core variables and sustainable marketing readiness (5P strategies). The impact of TPB antecedents, which are shaped by sustainable marketing perceptions and decisions, on sustainable marketing readiness is investigated. In this context, considering the sustainable development priorities, impacts and TPB variables, it is planned to provide comprehensive, qualified and guiding information that will help decision-makers and policy practitioners involved in SME-related activities to improve potential marketing actions that can be taken through decision-makers and policy practitioners to promote reliability and sustainability. Within this framework, the methodology of the thesis is designed based on the mixed research method. The methodology part of the study consists of two parts. In the first study, qualitative research method was applied and content analysis method was used to analyze the data. Purposive/judgmental sampling method was used in the study. In this context, the first study evaluated the importance of SMEs' readiness for sustainable marketing from the marketing mix perspective and its relationship with the TPB antecedents through face-to-face in-depth interviews with sector managers and owners. In the study, qualitative data were tested with MAXQDA Analytics Pro 2025 data analysis program. According to the quantitative findings, there is a significant relationship between social pressures on SMEs' corporate social responsibility (CSR) and organizatinal culture (OC) perceptions; significant relationships between social pressures and legal regulations and business capacity and capabilities; significant relationships between perceived CSR and OC and sustainable marketing readiness. Finally, the mediating role of perceived CSR in the effect of social pressures on SMEs' perceptions of OC and the mediating role of perceived CSR in the effect of social pressures on SMEs' readiness for sustainable marketing was revealed within the scope of the TPB. In addition, the readiness for sustainable marketing was evaluated within the framework of sustainable marketing mix 5P (sustainable product, price, distribution, promotion and people). In the second study, by using convenience sampling method and survey technique with 5-point Likert scale (see Appendix 4), the analysis of the antecedents and how the TPB antecedents affect the readiness for sustainable marketing was carried out. Quantitative data were tested with SPSS and SmartPLS 4 analysis programs. According to the quantitative findings, social pressures have a significant relationship with SMEs' perceptions of corporate social responsibility and organizational culture. Significant relationships were found between social pressures and legal regulations and business capacity and capabilities. Significant relationships were found between perceived corporate social responsibility and perceived organizational culture and readiness for sustainable marketing. Finally, the mediating role of perceived corporate social responsibility in the effect of social pressures on the perceptions of organizational culture of SMEs was revealed. In this context, SMEs have a medium level of readiness for sustainable marketing. These results, in addition to producing important outputs for scientists to create qualified scientific research, enable SMEs to engage in activities that will increase market value with a sustainable visionary perspective, gain competitive advantage in global markets, create a profitable customer relationship by trying to keep up with technology and changing sectors, and create more dynamic and efficient business models when economic, commercial and social outputs are considered. The need to increase and strengthen the innovation capacities of Turkish SMEs in our country and to encourage them towards sustainability is important in terms of economic development, together with these criteria, it is to provide a value proposition/model that serves as a guide for SMEs seeking sustainability solutions.