Yukarı Svaneti bölgesi Orta Çağ duvar resimlerinde atlı aziz tasvirleri
Portrayal of mounted saints in Medieval wall paintings of the Upper Svaneti region
- Tez No: 1006675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SACİT PEKAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Yukarı Svaneti Bölgesi'ndeki Orta Çağ duvar resimlerinde yer alan atlı aziz tasvirlerini ikonografik, tarihsel ve kültürel bağlamları içinde incelemektedir. Çalışmanın amacı, bölgede yoğun biçimde görülen atlı kahraman/aziz kompozisyonlarını yalnızca Bizans-Ortodoks resim geleneğinin bir uzantısı olarak değil, yerel inanç yapıları, savaşçı koruyuculuk anlayışı ve Hıristiyanlık öncesi sembolik miras ile ilişkileri içinde değerlendirmektir. Araştırma kapsamında 2021 ve 2023 yıllarında gerçekleştirilen saha çalışmalarıyla Yukarı Svaneti'deki kiliseler yerinde incelenmiş; fotoğraflama, çizim, fotogrametrik belgeleme ve literatür taraması birlikte kullanılmıştır. Elde edilen görsel ve yazılı veriler kataloglanmış; sahneler Kapadokya ve Kıbrıs örnekleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda, Aziz Georgios başta olmak üzere atlı aziz ikonografisinin bölgede koruyuculuk, zafer, kötülüğün yenilmesi ve yerel topluluğun dinsel-kültürel kimliğinin temsili gibi çok katmanlı anlamlar taşıdığı görülmüştür. Çalışma ayrıca, Yukarı Svaneti'deki atlı aziz tasvirlerinin yerel pagan geleneklerin Hıristiyan imgeleri içinde yeniden yorumlanmasıyla güç kazandığını ve bu nedenle bölge resim programlarının özgün bir ikonografik dil geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the mounted saint images in the medieval wall paintings of Upper Svaneti within their iconographic, historical, and cultural contexts. The study aims to evaluate the mounted hero/saint compositions that appear intensively in the region not merely as an extension of Byzantine-Orthodox pictorial tradition, but also in relation to local belief systems, notions of warrior protection, and pre-Christian symbolic heritage. The research is based on fieldwork conducted in 2021 and 2023, during which the churches of Upper Svaneti were documented on site through photography, measured drawings, photogrammetric recording, and an extensive literature review. The visual and textual data were catalogued, and the scenes were comparatively analyzed together with examples from Cappadocia and Cyprus. The results indicate that mounted saint iconography—especially that of Saint George—carried multilayered meanings in the region, including protection, victory, the defeat of evil, and the representation of the religious and cultural identity of local communities. The dissertation further argues that the mounted saint images of Upper Svaneti gained their distinctive force through the reinterpretation of local pagan traditions within Christian imagery and that, for this reason, the mural programs of the region developed a highly original iconographic language.