Septik şok hastalarında doku oksijen satürasyonu, vasküler oklüzyon testi, kapiller geri dolum zamanı, kan laktat düzeyi arasındaki korelasyon
The correlation between tissue oxygen saturation, vascular occlusion test, capillary refill time and blood lactate levels in patients with septic shock
- Tez No: 1006716
- Danışmanlar: PROF. DR. YALIM DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada sep3k şok tanılı hastalarda periferik mikrosirkülatuvar perfüzyonu yansıtan doku oksijen satürasyonu (StO₂), vasküler oklüzyon tes3 (VOT) türevleri, kapiller geri dolum zamanı (KGDZ) ve serum laktat düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ekim 2024–Ekim 2025 tarihleri arasında İstanbul ÜniversitesiCerrahpaşa Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi'nde prospek3f gözlemsel olarak yürütüldü. Sepsis3 kriterlerine göre sep3k şok tanısı alan ≥18 yaş 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Tenar bölgeden NIRS ile StO₂ ölçümleri yapıldı; 180 saniyelik iskemi içeren VOT uygulanarak desatürasyon hızı (Rdes), resatürasyon hızı (Rres) ve hiperemik yanıt alanı (AUC) hesaplandı. Eş zamanlı olarak KGDZ ve arteriyel laktat düzeyleri kaydedildi. İsta3s3ksel analizde Mann– Whitney U tes3 ve Spearman korelasyonu kullanıldı. Bulgular: Hastaların medyan yaşı 74 olup %66,7'si erkek3. Bazal StO₂ ile minimum ve maksimum StO₂ arasında anlamlı korelasyon saptandı. Rdes, bazal ve maksimum StO₂ ile ilişkiliydi. Rres ile maksimum StO₂'ye ulaşma süresi arasında nega3f korelasyon bulundu. Şifa ile taburcu edilen hastalarda Rdes daha yüksek, SOFA ve APACHE II skorları ise anlamlı olarak daha düşüktü. Laktat ve KGDZ açısından gruplar arasında fark izlenmedi. Sonuç: NIRS-VOT ile ölçülen Rdes, sep3k şokta doku oksijen tüke3m kapasitesini yansıtan potansiyel bir gösterge olabilir. Rdes'in klinik skorlarla birlikte değerlendirilmesi hastalık şidde3nin ve olası prognozun öngörülmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study evaluated the rela6onship between peripheral microcirculatory perfusion parameters—including 6ssue oxygen satura6on (StO₂), vascular occlusion test (VOT) indices, capillary refill 6me (CRT), and serum lactate—and their prognos6c value in pa6ents with sep6c shock. Materials and Methods: This prospec6ve observa6onal study was conducted between October 2024 and October 2025 in the Sadi Sun Intensive Care Unit at Istanbul University– Cerrahpaşa. Thirty adults fulfilling Sepsis-3 sep6c shock criteria were enrolled. StO₂ was measured at the thenar eminence using near-infrared spectroscopy (NIRS). A standardized 180-second VOT was performed to calculate desatura6on (Rdes), resatura6on (Rres), and hyperemic response area (AUC). CRT and arterial lactate were recorded simultaneously. Data were analyzed using the Mann–Whitney U test and Spearman correla6on. Results: The median age was 74 years, and 66.7% of pa6ents were male. Baseline StO₂ correlated with minimum and maximum StO₂. Rdes was associated with baseline and maximum StO₂, whereas Rres was inversely related to the 6me to reach maximum StO₂. Pa6ents discharged with recovery had higher Rdes values and lower SOFA and APACHE II scores. An associa6on between Rdes and severity scores with mortality was suggested. Lactate and CRT did not differ between outcome groups. Conclusion: Rdes measured by NIRS-VOT may reflect 6ssue oxygen consump6on capacity in sep6c shock. Combined assessment of Rdes with SOFA and APACHE II scores may improve evalua6on of disease severity and poten6al outcomes.