Acil serviste sepsis/septik şok tanısı alan hastaların laktat/albümin oranı, CRP/albümin oranı, SOFA skoru ve qSOFA skorunun 28 günlük mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the lactate/albumin ratio, CRP/albumin ratio, SOFA score, and qSOFA score in patients diagnosed with sepsis/septic shock in the emergency department and their 28-day mortality
  1. Tez No: 954669
  2. Yazar: GÜLSEN BAHAR ÖĞÜÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEYİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sepsis, enfeksiyona karşı konak yanıtının düzensizleşmesi sonucu, yaşamı tehdit eden organ disfonksiyonu ile karakterize sistemik bir klinik tablodur. Erken tanı ve tedavi, hastalık seyrini belirleyen en kritik unsurlar arasında yer almaktadır. Yoğun bakım birimlerinde sık karşılaşılan sepsis, hala yüksek mortalite oranlarına sahip olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Bu bağlamda, sepsisin erken tanı ve prognoz tahminine yönelik biyobelirteçlerin ve klinik skorlama sistemlerinin kullanımı, klinik karar süreçlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Son yıllarda, SOFA (Sequential Organ Failure Assessment) skoru, sepsisli hastalarda organ disfonksiyonunun değerlendirilmesinde altın standartlardan biri olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda, laktat/albümin oranı gibi biyokimyasal parametrelerin, sepsis prognozunu öngörmede potansiyel taşıdığı gösterilmiştir. Bu oran, hem doku perfüzyon bozukluğunu hem de beslenme ve inflamasyon durumunu yansıtması açısından dikkat çekmektedir. Çalışmamızın amacı, acil serviste Sepsis-3 tanı kriterlerine göre sepsis veya septik şok tanısı alan ve üçüncü basamak yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda; SOFA skoru ile laktat/albümin oranının, 28 günlük mortalite üzerindeki etkisini retrospektif olarak değerlendirmektir. Ayrıca bu parametrelerin sepsisli hastalarda prognozu öngörme açısından taşıdığı potansiyel değeri ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmamız retrospektif ve tanımlayıcı bir tasarımda yürütülmüştür. Eylül 2021 ile Eylül 2024 tarihleri arasında üçüncü basamak bir üniversite hastanesinin acil servisine başvuran ve Sepsis-3 kriterlerine göre sepsis veya septik şok tanısı alarak yoğun bakım ünitesine yatırılan 18 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Yoğun bakım yatışı dış merkeze yapılan hastalar ile eksik verisi bulunan hastalar dışlanmıştır. Hastaların elektronik tıbbi kayıtları incelenerek demografik veriler, vital bulgular, komorbiditeler, laboratuvar sonuçları, SOFA skoru, qSOFA skoru, laktat düzeyi, albümin düzeyi ve laktat/albümin oranı gibi parametreler toplanmıştır. Primer sonlanım noktası olarak 28 günlük mortalite dikkate alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde parametrik ve non-parametrik testler uygun şekilde kullanılarak, mortalite ile ilişkili değişkenler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a systemic clinical picture characterized by life-threatening organ dysfunction as a result of dysregulation of the host response to infection. Early diagnosis and treatment are among the most critical factors determining the course of the disease. Sepsis, which is frequently encountered in intensive care units, is still an important health problem due to its high mortality rates. In this context, the use of biomarkers and clinical scoring systems for early diagnosis and prognosis prediction of sepsis plays a decisive role in clinical decision-making processes. In recent years, the SOFA (Sequential Organ Failure Assessment) score has been recognized as one of the gold standards for the assessment of organ dysfunction in patients with sepsis. At the same time, biochemical parameters such as lactate/albumin ratio have been shown to have potential in predicting sepsis prognosis. This ratio is noteworthy in terms of reflecting both tissue perfusion impairment and nutritional and inflammatory status. The aim of this study was to retrospectively evaluate the effect of SOFA score and lactate/albumin ratio on 28-day mortality in patients diagnosed with sepsis or septic shock according to Sepsis-3 diagnostic criteria in the emergency department and hospitalized in the tertiary intensive care unit. We also aimed to reveal the potential value of these parameters in predicting prognosis in patients with sepsis. Our study was conducted in a retrospective and descriptive design. Patients aged 18 years and older who presented to the emergency department of a tertiary university hospital between September 2021 and September 2024 and were hospitalized in the intensive care unit with a diagnosis of sepsis or septic shock according to Sepsis-3 criteria were included in the study. Patients whose intensive care unit admission was made to an external center and patients with missing data were excluded. Demographic data, vital signs, comorbidities, laboratory results, SOFA score, qSOFA score, lactate level, albumin level and lactate/albumin ratio were collected by reviewing the electronic medical records of the patients. The primary endpoint was 28-day mortality. In the statistical analysis of the data, parametric and non-parametric tests were used appropriately and variables associated with mortality were evaluated.