Disleksi tanılı kaynaştırma öğrencilerine yönelik özelleştirilmiş öğretim etkinliklerinin fen bilimleri dersi 6. sınıf“madde ve ısı”ünitesinde uygulanması ve değerlendirilmesi
Application and evaluation of customized instruction activities for inclusive students diagnosed with dyslexia in the 6th grade science class“matter and heat”unit
- Tez No: 1006769
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Öğrenme güçlüğü tanısı konmuş kaynaştırma öğrencileri, normal gelişim gösteren diğer öğrenciler ile birlikte merkezi sınavlara katılmaktadır. Bu nedenle öğrenme güçlüğü tanılı öğrencilerin olası öğrenme kayıplarını engellemek fırsat eşitliğini sağlamak için önem taşımaktadır. Bu öğrencilerin öğrenme süreçlerini desteklemek amacıyla fen bilimleri öğretmenlerinin kullanabileceği rehber materyaller veya kılavuzların hazırlanması kritik bir role sahiptir. Bu araştırmanın amacı, disleksi tanısı almış kaynaştırma öğrencilerine yönelik olarak 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Madde ve Isı”ünitesini kapsayan özelleştirilmiş bir öğretim paketi hazırlamak, uygulamak ve bu uygulamanın öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Buna uygun şekilde, Ordu ilinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında 6. sınıfa devam etmekte olan öğrenme güçlüğü tanısı almış üç öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmada karma yöntemlerden sıralı açıklayıcı tasarım modeli kullanılmıştır kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak madde ve ısı başarı testi, öğrenci ve öğretmen görüş formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler grafikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde, Madde ve Isı ünitesine yönelik olarak farklı yöntem ve teknikler ile hazırlanan materyal ve kılavuzların 6. sınıf özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı görülmüştür. Öğrenciler kendileri için özelleştirilmiş etkinliklerin uygulanması sürecinde eğlendiklerini ve ilgilerinin arttığını belirtmiştir. Kaynaştırma öğrencilerin dersine giren öğretmenler de bu öğrencilere yönelik detaylı bilgi sahibi olmadıklarını belirtmiştir. Çalışma sonunda ilgili konuda çalışma yapacak araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inclusive students diagnosed with learning disabilities participate in central exams together with other students with regular development. Therefore, preventing possible learning losses of students with learning disabilities is important in order to ensure equal opportunities. The preparation of guide materials or guides that science teachers can use to support the learning processes of these students has a critical role. The aim of this research is to prepare and implement a teaching package covering the“Matter and Heat”unit in the 6th grade Science course for students diagnosed with dyslexia and to examine the effects of this material on the academic success of the students. Accordingly, the study was conducted with three students diagnosed with learning disabilities who were studying 6th grade in the 2023-2024 academic year in Ordu province. In the study, among mixed methods research, a sequential explanatory design model is utilizied. Matter and heat achievement test, student and teacher opinion forms were used as data collection tools. The obtained data were analyzed by using graphs. As a result of the findings obtained from the research, it was seen that the materials and guides prepared with different methods and techniques for the Matter and Heat unit increased the academic success of 6th grade students with special learning disabilities. The students stated that they had fun and their interest increased during the implementation of the activities customized for them. The teachers who taught the inclusive students also stated that they did not have detailed information about these students. At the end of the study, suggestions were given for the researchers who will study on the relevant subject.