Nefes-beden-zihin (BBM) çalışmalarının müzik eğitimi öğrencilerinin performans kaygısına etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of breath-body-mind (BBM) exercises onperformance anxiety of music education students
  1. Tez No: 1006807
  2. Yazar: İREM BİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜN BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimi alan öğrencilerde görülen müzik performans kaygısının azaltılmasında nefes–beden–zihin (BBM) çalışmalarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Müzik performans kaygısı, bireylerin sahne ve icra süreçlerinde yoğun bir şekilde deneyimlediği, öğrenme süreci ve performans kalitesini olumsuz etkileyebilen önemli bir psikolojik durumdur. BBM yaklaşımı ise, nefes teknikleriyle fizyolojik regülasyonu, beden farkındalığı ile kas gevşemesini ve zihinsel tekniklerle odaklanmayı geliştirerek bu kaygının azaltılmasını hedefleyen bütüncül bir uygulama modelidir. Araştırma, karma yöntem deseninde yürütülmüş ve çalışma grubu, Harran Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde öğrenim gören 16 gönüllü öğrenciden (8 deney, 8 kontrol grubu) oluşmuştur. Deney grubuna 20 seans süresince BBM çalışmaları uygulanmış; kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Nicel veriler, Banu Özevin Tokinan (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Kenny Müzik Performans Kaygı Ölçeği aracılığıyla toplanmış; nitel veriler ise deney grubu öğrencileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde parametrik ve non-parametrik testler, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, deney grubunun ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğunu, performans kaygısının BBM uygulamaları sonrasında anlamlı düzeyde azaldığını göstermiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Nitel bulgular ise katılımcıların BBM teknikleri sayesinde daha özgüvenli hissettiklerini, zihinsel berraklık kazandıklarını, performans anındaki kaygıyı daha kolay yönettiklerini ve sahne öncesi daha sakin olduklarını ortaya koymuştur. Araştırma, BBM çalışmalarının müzik performans kaygısını azaltmada etkili bir yöntem olarak kullanılabileceğini ortaya koymakta ve müzik eğitiminde sadece teknik becerilerin değil, psikolojik süreçlerin de desteklenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu yönüyle çalışma, müzik eğitimi alanındaki literatüre metodolojik ve uygulamalı düzeyde özgün bir katkı sunmakta; eğitim programlarında BBM tekniklerine yer verilmesi yönünde öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of breath-body-mind (BBM) exercises on reducing music performance anxiety in students receiving music education. Music performance anxiety is a significant psychological condition that individuals intensely experience during stage and performance processes, and which can negatively affect the learning process and performance quality. The BBM approach is a holistic application model that aims to reduce this anxiety by improving physiological regulation through breathing techniques, muscle relaxation through body awareness, and focus through mental techniques. The research was conducted using a mixed methods design, and the study group consisted of 16 volunteer students (8 experimental, 8 control group) studying in the Fine Arts Education Department of Harran University. BBM exercises were applied to the experimental group for 20 sessions; no intervention was applied to the control group. Quantitative data were collected through the Kenny Music Performance Anxiety Scale, adapted into Turkish by Banu Özevin Tokinan (2013); qualitative data were obtained through semi-structured interviews with the students in the experimental group. In the analysis of quantitative data, parametric and non-parametric tests were used, while content analysis method was used in the analysis of qualitative data. The research findings showed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group, and that performance anxiety decreased significantly after BBM applications. No significant change was observed in the control group. Qualitative findings revealed that participants felt more confident, gained mental clarity, managed their anxiety during performance more easily, and were calmer before the stage thanks to BBM techniques. The research demonstrates that BBM studies can be used as an effective method in reducing music performance anxiety and emphasizes that not only technical skills but also psychological processes should be supported in music education. In this respect, the study offers a unique methodological and applied contribution to the literature in the field of music education; it develops suggestions for the inclusion of BBM techniques in educational programs.