Rize ilindeki sınıf öğretmenlerinin akıl ve zeka oyunlarına yönelik tutum ve görüşleri
The attitudes and opinions of the classroom teachers in Rize province for mental and intelligence games
- Tez No: 1006847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL OĞUZ NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokulda görev yapan sınıf öğretmenlerinin akıl ve zeka oyunlarına yönelik tutumlarını ve bu tutumların arka planındaki bilişsel şemaları ile uygulama gerekçelerini bütüncül biçimde incelemektir. Çalışma, pragmatist paradigma temelinde yakınsayan paralel karma yöntem deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu 200 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Nicel veriler“Zekâ Oyunlarına Yönelik Tutum Ölçeği (ZOTÖ)”ile toplanmış; veriler betimsel istatistikler ile bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler Kelime İlişkilendirme Testi (KİT), metafor formu ve yazılı görüşme formu aracılığıyla elde edilmiş; içerik analizi ve tematik sınıflamalar yapılmış, ardından bulgular birlikte yorumlanmıştır. Nicel sonuçlar, öğretmenlerin zeka oyunlarına yönelik olumlu tutumlarının yüksek (X=4.58) ve olumsuz tutumlarının düşük (X=1.80) olduğunu; cinsiyet, yaş, kıdem ve okutulan sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık bulunmadığını göstermiştir. Buna karşılık zeka oyunları eğitimi alma değişkeni ayırt edicidir: eğitim alan öğretmenlerin olumlu ve davranışsal tutumları daha yüksek, olumsuz tutumları daha düşüktür. KİT bulguları, algının üst bilişsel süreçler (problem çözme, strateji, planlama, karar verme), oyunun yapısal doğası (kural, rekabet) ve psiko-sosyal değerler ekseninde örgütlendiğine işaret etmiştir. Metafor ve görüşme bulguları, zeka oyunlarının bilişsel katkılarının yanında motivasyon, sınıf iklimi ve uygulama elverişliliğine ilişkin gerilimler yarattığını göstermiştir. Sonuçlar, sürdürülebilir uygulama için materyal erişimi, zaman planlaması, küçük grup yönetimi ve uygulama odaklı öğretmen eğitiminin kritik olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede, okullarda ortak materyal havuzu ve bir koruma/ödünç verme işleyişi kurulması, ders dışı zamanların gerçekçi biçimde yapılandırılması ve eğitim sonrası izleme-destek mekanizmalarının (akran paylaşımı, örnek ders planları, koçluk) sistematik biçimde devreye alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines primary school teachers' attitudes toward mind and intelligence games and connects these attitudes to teachers' cognitive schemas and implementation rationales. Grounded in pragmatism, it used a convergent parallel mixed-methods design with 200 classroom teachers. Quantitative data were gathered via the Attitude Scale for Teaching Intelligence Games for Classroom Teachers and analyzed with descriptive statistics, Independent-Samples t tests, and one-way ANOVA. Qualitative data came from a Word Association Test, a metaphor form, and an open-ended written interview form; they were analyzed through content analysis and thematic categorization and then integrated with the quantitative results. Findings showed high positive attitudes (M=4.58) and low negative attitudes (M=1.80). No significant differences emerged by gender, age, seniority, or grade level taught. Training in intelligence games, however, was distinctive: trained teachers reported higher positive and behavioral attitudes and lower negative attitudes. Word-association results clustered around higher-order cognitive processes (problem solving, strategy, planning, decision making), the structural nature of games (rules, competition), and psychosocial values. Metaphor and interview findings also revealed a tension between perceived cognitive benefits and classroom constraints, including time, small-group management, and sustaining a constructive climate under competitive dynamics. Overall, sustainable implementation appears to depend on material access, realistic scheduling, and practice-based teacher learning supported by peer exchange and follow-up coaching. School-level planning—shared material pools, simple borrowing procedures, and post-training support (peer observation, ready-to-use activity sequences)—may help transform favorable attitudes into routine everyday classroom practice.