Yapay zekâ destekli işbirlikli proje çalışmasının lise hazırlık sınıfı öğrencilerinin işbirlikli öğrenme ve yapay zekâya yönelik tutumlarına etkisi
An investigation of the effects of an artificial intelligence–supported collaborative project on preparatory class students' attitudes toward collaborative learning and artificial intelligence
  1. Tez No: 1006851
  2. Yazar: ELİF İREM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yapay zekâ destekli işbirlikli bir proje çalışmasının lise hazırlık sınıfı öğrencilerinin işbirlikli öğrenmeye ve yapay zekâya yönelik tutumları üzerindeki etkilerini ve öğrencilerin öğrenme sürecine ilişkin algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma, Kayseri'deki bir lisede öğrenim gören hazırlık sınıfı öğrencileriyle yürütülen altı haftalık dergi üretim sürecini kapsamaktadır. Karma yöntem araştırma deseni çerçevesinde yapılandırılan araştırmanın nicel boyutunda, tek gruplu ön test-son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 40 öğrenciye uygulanan tutum ölçekleriyle öğrencilerin işbirlikli öğrenme ve yapay zekâya yönelik tutumları ölçülmüştür. Elde edilen nicel bulgulara göre, öğrencilerin işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumlarında anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin yapay zekâya yönelik hem olumlu hem de olumsuz tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı düşüşler belirlenmiştir. Bu durum, öğrencilerin süreç sonunda daha gerçekçi ve eleştirel bir bakış geliştirmeleriyle açıklanabilmektedir. Nitel veriler, öğrencilerin proje sürecine ilişkin olumlu deneyimlerinin, işbirliği, iletişim, liderlik ve üretkenlik gibi becerilerle desteklendiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, DESITECH projesi, öğrencilerin sosyal, bilişsel ve teknolojik becerilerinde çok yönlü gelişimi destekleyerek; iletişim, işbirliği, liderlik, problem çözme ve yapay zekâya yönelik eleştirel farkındalık gibi 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine katkı sağlamıştır. Proje süreci, öğrencilerin işbirliğini yalnızca birlikte çalışmak değil, birlikte düşünmek ve üretmek olarak tanımlamalarını sağlayarak, teknolojinin bu süreci nasıl destekleyebileceğini uygulamalı olarak deneyimlemelerine olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of an artificial intelligence–supported collaborative project-based learning activity on preparatory class students' attitudes toward collaborative learning and artificial intelligence, as well as to explore their perceptions of the learning process. The study was conducted with preparatory class students enrolled in a high school in Kayseri and involved a six-week magazine production process. The research was designed using a mixed-methods approach. In the quantitative phase, a single-group pretest–posttest pre-experimental design was employed. Attitude scales were administered to 40 students to measure their attitudes toward collaborative learning and artificial intelligence. The quantitative findings indicated that there was no statistically significant change in students' attitudes toward collaborative learning. However, statistically significant decreases were observed in both positive and negative attitudes toward artificial intelligence. This finding can be explained by the development of a more realistic and critical perspective among students by the end of the process. Qualitative findings revealed that students' positive experiences during the project process were supported by skills such as collaboration, communication, leadership, and productivity. Overall, the DESITECH project supported the development of students' social, cognitive, and technological skills and the enhancement of 21st-century skills, including communication, collaboration, leadership, problem-solving, and critical awareness of artificial intelligence. The project process enabled students to conceptualize collaboration not merely as working together but as thinking and producing together, while also providing hands-on experience in how technology can support this process.